Podstawowa wiedza o zarządzaniu pieniędzmi może uchronić Cię przed długami. Poznaj najważniejsze zasady oszczędzania i organizowania własnego budżetu.

 

Spis treści:

  1. Planuj wydatki — prowadź budżet domowy.
  2. Oszczędzaj.
  3. Unikaj impulsywnych zakupów.
  4. Nie pożyczaj.
  5. Ogranicz bieżące koszty.
  6. Masz długi? Opracuj plan spłaty.

 

Na co bierzemy pożyczki i kredyty? Głównie na sprzęt gospodarstwa domowego, meble, samochody, organizację komunii czy świąt. Ale też na spłatę zaległych rachunków i zaciągniętych wcześniej pożyczek. Kiedy bierzemy pożyczkę, aby spłacić wcześniejszą, możemy znaleźć się w sytuacji, w której długi znacznie przekroczą nasze możliwości spłaty. Jak gospodarować pieniędzmi, żeby uniknąć zadłużenia? Przeczytaj ten artykuł i zacznij stosować poniższe zasady.

 

Planuj wydatki — prowadź budżet domowy

 

To jest absolutna podstawa, jeśli chodzi o świadome i celowe zarządzanie własnymi finansami. Po prostu planuj i spisuj wydatki oraz wpływy. Możesz to robić na kartce lub np. w tabeli na komputerze. Forma nie ma znaczenia, rób tak, jak jest Ci najwygodniej.

 

Rozpisz najważniejsze kategorie swoich wydatków: dom, jedzenie, edukacja dzieci, spłaty pożyczek. Dopisz swoje własne. Zaplanuj i zapisz, na co musisz wydać pieniądze w danym miesiącu i skrupulatnie wpisuj każdy wydatek. Szybko zobaczysz, na co wydajesz najwięcej i który zakup był niepotrzebny. W następnym miesiącu ogranicz wydawanie pieniędzy w tych kategoriach i zaoszczędzone środki odłóż na konto oszczędnościowe.

 

Ogranicz bieżące koszty

 

Przyjrzyj się, czy możesz z czegoś zrezygnować. Może będzie to kawa po drodze do pracy lub codzienne obiady „na mieście”. Może masz wykupiony abonament na platformie do oglądania filmów, a wcale tak często z niego nie korzystasz. Zrezygnuj ze wszystkiego, co tak naprawdę jest zbędne.

 

Planuj tygodniowe menu. Wydatki na jedzenie pochłaniają lwią część domowego budżetu, a zaplanowanie posiłków i listy zakupów pozwalają uniknąć przypadkowych kosztów.

 

Oszczędzaj

 

Nawet mała kwota, ale wpłacana regularnie, po jakimś czasie urośnie do większej sumy. Te dodatkowe pieniądze będą Twoim zabezpieczeniem na wypadek sytuacji losowej, takiej jak utrata pracy, choroba lub konieczność utrzymania bliskiej osoby. Oszczędności to najlepsze zabezpieczenie przed długami.

 

Unikaj impulsywnych zakupów

 

Kupujemy pod wpływem emocji. Specjaliści od marketingu dobrze o tym wiedzą i dlatego wszędzie czekają na nas kuszące reklamy. Wmawiają nam potrzeby, których często nie mamy. I kupujemy. Często pod wpływem impulsu. Jeśli takie zakupy stają się normą, to bardzo trudno utrzymać kontrolę nad swoimi finansami.

 

Jest jednak sposób na zmianę tego nawyku. Za każdym razem, kiedy chcesz kupić coś, co nie jest Ci absolutnie niezbędne, odłóż zakup np. na kolejny miesiąc. To wystarczający okres, żeby zweryfikować czy potrzeba posiadania danej rzeczy powstała pod wpływem impulsu, czy rzeczywiście jest to coś ważnego i warto wydać na to pieniądze.

 

Nie pożyczaj

 

Unikaj zaciągania zbyt wielu pożyczek i kredytów. Kiedy w trudnej sytuacji życiowej wysokość rat przekroczy Twoje możliwości i nie spłacisz kilku zobowiązań, możesz wpaść w jeszcze większe długi.

 

Pożyczanie pieniędzy może być bardziej zgubne dla osób, które niewiele zarabiają. Pieniądze trzeba będzie spłacić, czyli jeszcze bardziej uszczuplić własne finanse. Edukacja na ten temat powinna zaczynać się już w szkole…

Masz długi? Opracuj plan spłaty

 

Jeśli mimo wszystko nie udało Ci się ochronić przed zadłużeniem, to po prostu zacznij działać w celu jego spłaty. Jeśli myślisz, że najprostszym wyjściem jest wzięcie kolejnej pożyczki na spłatę obecnych długów, przeczytaj ten wpis i dopiero potem podejmij decyzję.

Rekomendujemy opracowanie planu spłaty zadłużenia i trzymanie się go. Jeśli skontaktował się z Tobą windykator, on pomoże Ci taki plan rozpisać.

 

Niezależnie od tego, w jak trudnej sytuacji jesteś, zawsze możesz spłacać regularnie choćby niewielkie kwoty. Opowiedz windykatorowi o swojej sytuacji i możliwościach finansowych, a on z pewnością zaproponuje taką wysokość rat, która będzie dla Ciebie optymalna. Dzięki współpracy z firmą windykacyjną masz też szansę na umorzenie części długu.

Sprawdź również:

Firma windykacyjna a komornik. Jakie są różnice?

Jesteś zadłużony? Znaj swoje prawa

Licytacje komornicze – co trzeba o nich wiedzieć?

Dowiedz się więcej o tym jak wyjść z długów.

Poleć artykuł