Przezorny zawsze ubezpieczony — dlatego wykupujesz polisę mieszkaniową, NNW, turystyczną. Ale czy polisa ochroni Cię przed długami? Sprawdź, czym jest ubezpieczenie kredytu i dlaczego warto je mieć.

 

Ubezpieczenie kredytu — co to jest?

 

Ubezpieczenie kredytu jest obustronnym — dla kredytobiorcy i banku — zabezpieczeniem spłaty. Ma chronić strony w razie skutków nieprzewidzianych sytuacji losowych. Może być to np. utrata pracy lub długotrwała choroba, które często uniemożliwiają regularne spłacanie rat.

 

Jak działa ubezpieczenie kredytu?

 

To, w jaki sposób ubezpieczenie chroni przed problemami ze spłatą kredytu zależy od warunków zawartych w umowie ubezpieczenia. Z reguły ubezpieczenie pokrywa spłatę kilku rat kredytu.

 

Polisa może mieć różne formy, m.in.:

 

  • Od utraty pracy – gdy kredytobiorca straci pracę nie ze swojej winy. Polisa gwarantuje wypłatę świadczenia, najczęściej pozwalającego na spłatę kilku kolejnych rat.
  • Niskiego wkładu własnego – zapewnia pokrycie różnicy pomiędzy wymaganym przez bank wkładem własnym a wkładem wniesionym przez kredytobiorcę.
  • Ubezpieczenie nieruchomości – wypłata odszkodowania ma miejsce w przypadku wystąpienia szkody na skutek np. pożaru czy powodzi. To jednak bank decyduje czy zostanie zaliczone na poczet spłaty kredytu, czy na remont nieruchomości.
  • Na życie – w przypadku śmierci kredytobiorcy spłata pozostałej części zobowiązania jest dokonywana przez ubezpieczyciela. W ten sposób kredytobiorca chroni swoich bliskich – spadkobierców.
  • Na wypadek choroby – gdy kredytobiorca doznał trwałego uszkodzenia ciała, co uniemożliwia mu wykonywanie pracy, resztę kredytu spłaci ubezpieczyciel.

 

 

Warto dodać, że ubezpieczenie kredytu hipotecznego możesz wykupić w banku. Jednak nie masz takiego obowiązku. Możesz wykupić je u ubezpieczyciela, a w banku przedstawić jedynie potrzebne dokumenty.

 

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?

 

Choć ta polisa nie jest obowiązkowa, to część banków proponuje lepsze oferty klientom, którzy zdecydują się ubezpieczyć kredyt. Dlatego w większości przypadków takie ubezpieczenie okazuje się niezbędne.

 

Korzyść z tego jest obopólna. Ty zyskujesz spokój, dla banku jest to zabezpieczenie przed stratą części wpłat.

 

Ubezpieczenie kredytu może być jednak obowiązkowym zabezpieczeniem dla banku, jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny, a nie masz wystarczającej kwoty wkładu własnego.

 

Czy można ubezpieczyć także kredyt gotówkowy?

 

Choć nie jest to często praktykowane, możesz ubezpieczyć również kredyt gotówkowy. Podnosi to jednak jego koszty, a przy kilkuletnim okresie spłaty ta forma ochrony nie jest do końca niezbędna.

 

Co daje ubezpieczenie kredytu i jak może chronić przed długami?

 

Jeśli nie posiadasz oszczędności, a masz kredyt, to kilka niespłaconych rat może doprowadzić Cię do bardzo trudnej sytuacji finansowej. Do spłaty będziesz mieć zaległe raty i karne odsetki, ale też bieżące zobowiązania. Ubezpieczenie kredytu chroni przed tym problemem.

Nie wszystkie zobowiązania możesz ubezpieczyć

 

Ubezpieczenie nie ochroni jednak przed wszystkimi długami. Oprócz kredytu hipotecznego możesz mieć jeszcze inne zaległości. Jeśli pojawią się problemy ze spłatą zobowiązań, to możesz spodziewać się kontaktu ze strony windykatora.

 

Współpraca z firmą windykacyjną to dla Ciebie szansa na uniknięcie procesu sądowego, egzekucji komorniczej i wynikających z tego dodatkowych kosztów. Ale przede wszystkim – na wyjście z długów.

 

Z windykatorem możesz negocjować wysokość rat i warunki spłaty zadłużenia. Dzięki temu, krok po kroku, nie rezygnując z kredytu, spłacisz zadłużenie i wyjdziesz na finansową prostą.

 

Sprawdź również:

Czy po spłaceniu zaległych należności masz szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego?

Czym może skutkować niespłacanie kredytu hipotecznego?

Jak sprawdzić zadłużenie?

Poleć artykuł