Zdarza się, że z różnych powodów, często niezależnych od konsumenta, zaciągnięte długi przekraczają jego możliwości terminowej spłaty. Co zrobić, kiedy przestajemy kontrolować nasze zobowiązania finansowe? Jak spłacić zadłużenie?
Powody długów mogą być bardzo różne, często niezależne od osoby zadłużonej. Niekiedy przez dramatyczną sytuację życiową, jak choroba, wypadek czy utrata pracy, lub nieprzewidziany splot okoliczności, nie możemy spłacać naszych kredytów, pożyczek, czy zaciągniętych rat.
Zdarza się też, że sami wpędzamy się w kłopoty przez brak roztropności w podejmowaniu finansowych decyzji
Według danych KRD, najczęstszym powodem, dla którego nie spłacamy zobowiązań są:
- małe dochody – 27 proc. ankietowanych
- niespodziewane wydatki (choroba, naprawa auta etc.) – 26 proc.
- utrata pracy – 14 proc.
- wzrost opłat (czynsz, gaz etc.) – 20 proc.
- brak świadomego zarządzania pieniędzmi – 7,5 proc.
Może Ty też zalegasz z opłatami i znajdujesz się z podobnej sytuacji? Nie martw się, jest wiele sposobów, żeby spłacić zadłużenie. Po pierwsze działaj ze spokojem.
Od czego zacząć spłatę zadłużenia?
- przygotuj listę, ile i komu zalegasz
Zanim zaczniesz działać, zbierz i przejrzyj wszystkie dokumenty, i spisz terminy spłat. Sprawdź listy od wierzycieli. Spłata zadłużenia jest często utrudniona przez chaos.
- Sprawdź, na jakim etapie jest dotychczasowa spłata wszystkich zaległości
Dowiedz się, czy sprawa trafiła do firmy windykacyjnej, do sądu, a może do komornika.
Jak spłacić zadłużenie w 5 krokach?
- zredukuj koszty
Sprawdź, na czym możesz zaoszczędzić. Wynajmij tańsze mieszkanie, albo tylko pokój. Obniż abonament telefoniczny lub wybierz tańszą kablówkę. Jeśli możesz, zrezygnuj z niektórych usług i zakupów. Pozbądź się wszystkich zbędnych opłat, które mogą niekorzystnie wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Każde 20, 50 czy 100 zł będzie zyskiem w Twoim budżecie.
- nie zaciągaj kolejnych zadłużeń
Jeśli będziesz dalej pożyczać, tylko zwiększysz zadłużenie. Dotyczy to nie tylko pożyczek w bankach czy firmach pożyczkowych, ale także drobnych kwot pożyczanych od znajomych i rodziny.
- opracuj plan spłaty
Podlicz stałe wydatki, na mieszkanie, transport, jak również żywność i inne niezbędne miesięczne koszty, a także swoje przychody. Na bazie tego określisz, ile miesięcznie możesz przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Na naszym blogu podpowiadamy, jak dobrze zaplanować domowy budżet TUTAJ.
- porozmawiaj z windykatorem
Skontaktuj się z windykatorem i przedstaw mu swoją sytuację, a także wyraź chęć spłaty długów. Wspólnie, w drodze negocjacji, możecie ustalić harmonogram spłaty. Osoby zadłużone często unikają kontaktu z windykatorami, bo są przekonane, że ci nie okażą im wyrozumiałości. W praktyce jest zupełnie inaczej. Obu stronom zależy na tym samym – spłacie zadłużenia.
- sprzedaj to, czego nie potrzebujesz
Może masz rower, na którym nie jeździsz czy inny sprzęt, który kurzy się w szafie? Sprzedać można nawet książki czy ubrania, które są w dobrym stanie. Jest duży wybór stron i aplikacji w sieci, gdzie można sprzedać używane rzeczy. Kiedy trzeba spłacić dług, liczy się każda złotówka.
Jeśli zdarzy się, że z jakichkolwiek powodów doświadczysz problemów finansowych, ważne jest, by nie zwlekać i jak najszybciej skontaktować się z firmą windykacyjną. Przede wszystkim nie narazisz się na dodatkowe kłopoty i koszty związane z zadłużeniem, a we współpracy z firmą windykacyjną łatwiej będzie wyjść z finansowych tarapatów.