Masz co najmniej dwie możliwości spłaty długu. Jedną jest jednorazowa spłata długu, drugą — rozłożenie jej na raty. Które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze? Odpowiedzi znajdziesz w tym poradniku.
- Jednorazowa spłata długu — dla kogo?
- Rozłożenie długu na raty.
- Rozłożenie długu na raty — jak wygląda w praktyce?
- Uważaj na oszustów — spłata długu w ratach nie generuje dodatkowych kosztów!
- Gdy zaprzestaniesz spłaty rat, konsekwencje mogą być przykre.
- Spłata w ratach — dlaczego się opłaca?
Nie zawsze niespłacony dług wynika ze złej woli. O wiele częściej jest to efekt niedopatrzenia, utraty pracy lub konieczności wydatkowania dużych sum pieniędzy na sytuacje losowe, np. na leczenie. Zadłużenie, jakkolwiek powstało, może wiązać się z poczuciem wstydu oraz stresem, który wynika z niedostrzegania możliwości zmiany tej sytuacji.
Tymczasem jest kilka możliwości, by szybko i sprawnie wyjść na finansową prostą. Sprawdź, który sposób sprawdzi się w Twojej sytuacji.
Jednorazowa spłata długu — dla kogo?
Jeśli dysponujesz sumą pieniędzy, która odpowiada Twojemu zadłużeniu, całkowita spłata długu jest najlepszym rozwiązaniem. Zwłaszcza gdy dług jest mały, a Ty masz środki, aby go uregulować.
Co jednak, gdy dług jest duży, a osoba zadłużona jest w kiepskiej sytuacji finansowej? Wtedy ratunkiem jest rozłożenie zaległości na raty.
Rozłożenie długu na raty
Zwykle, gdy osoba zadłużona nie wywiązuje się ze spłaty należności, wierzyciel zleca ich odzyskanie firmie windykacyjnej. Dopiero później, jeśli dłużnik unika kontaktu i nie podejmuje dialogu, kieruje sprawę do sądu.
Jeśli skontaktowała się z Tobą firma windykacyjna — listownie lub telefonicznie — to pomimo długu, jesteś w dobrej sytuacji. Dlaczego? Bo masz szansę spłacić go w ratach. Dla wierzyciela ważne jest, że spłacasz zobowiązanie regularnie. Dla Ciebie zaś każda uregulowana rata oznacza, że krok po kroku zbliżasz się do końca swoich problemów finansowych.
Im szybciej podejmiesz rozmowę z firmą windykacyjną, tym lepsze warunki spłaty możesz wynegocjować. Brzmi dobrze, prawda?
Rozłożenie długu na raty — jak wygląda w praktyce?
Kiedy powiesz windykatorowi o swojej sytuacji finansowej — wynagrodzeniu, innych pożyczkach i bieżących zobowiązaniach, najprawdopodobniej zaproponuje Ci spłatę zadłużenia w ratach.
Wiesz dlaczego to ważne, żeby obie strony uzgodniły wysokość rat? Zbyt wysoka rata może sprawić, że szybko się zniechęcisz i zrezygnujesz ze spłaty zobowiązania.
Ustalenie kwoty rat powinno być dobrze przemyślane. Musisz wykonać dokładną analizę Twoich miesięcznych kosztów. Wydatki na życie, potrzeby członków rodziny i bieżące rachunki są bardzo ważne. Doświadczony windykator to rozumie i weźmie pod uwagę podczas ustalania wysokości rat.
Po określeniu wysokości rat musisz jeszcze:
- podpisać ugodę, czyli umowę, która określa na jakich warunkach będziesz spłacać zadłużenie,
- podpisać umowę o spłatę długu.
Po załatwieniu tych formalności pozostaje już tylko terminowe dokonywanie wpłat.
Uważaj na oszustów — spłata długu w ratach nie generuje dodatkowych kosztów!
Czy firma windykacyjna ma prawo doliczyć koszty jej obsługi do długu?
Nie. Może żądać zwrotu tylko takiej kwoty długu, jaka faktycznie istnieje.
Zawsze warto sprawdzić, czy firma, w której pracuje dany windykator jest uczciwa. Jeśli np. przestrzega Zasad Dobrych Praktyk, opracowanych przez ZPF i przyjętych w branży finansowej, to masz gwarancję, że windykacja przebiega etycznie, oraz w poszanowaniu Twoich praw. Więcej o Zasadach Dobrych Praktyk przeczytasz pod tym linkiem.
Gdy zaprzestaniesz spłaty rat, konsekwencje mogą być przykre
Może się zdarzyć, że po ustaleniu wysokości rat i harmonogramu spłaty, sytuacja finansowa dłużnika się pogorszy. Co wtedy? Nie ma się czego obawiać. Trzeba z windykatorem renegocjować umowę i określić nowe warunki spłaty.
Możliwe jest także okresowe zawieszenie spłaty rat. Ale tylko wtedy, gdy osoba zadłużona od początku współpracowała z windykatorem i szczerze z nim rozmawiała o swojej sytuacji.
Jeśli natomiast zerwiesz warunki ugody i nie podejmiesz rozmów z firmą windykacyjną, Twoja sprawa może znaleźć się w sądzie.
Spłata długu w ratach — dlaczego się opłaca?
Teraz, kiedy już wiesz jak wygląda możliwość spłaty długu w ratach, podsumujmy, dlaczego warto to zrobić:
- masz wpływ na wysokość rat,
- spłacasz regularnie i stopniowo rozwiązujesz problem zadłużenia — masz większy spokój,
- unikasz sądu i komornika oraz nie ponosisz ich kosztów,
- masz kontrolę nad zadłużeniem i wiesz, ile zostało Ci do spłaty, bo na tym etapie nie rosną już koszty egzekucyjne.
Sprawdź również:
Jak napisać wniosek o rozłożenie długu na raty?
Kiedy możesz renegocjować z firmą windykacyjną warunki spłaty zadłużenia?
Czym jest konsolidacja długów?