Przeciągające się przez pandemię sprawy administracyjne nie oznaczają, że wierzyciel zapomni o Twoim zadłużeniu. W tekście wyjaśnimy Ci, czym jest przedawnienie długu. Od razu ostrzegamy: czekanie na to aż dług się przedawni, nie jest dobrym sposobem na radzenie sobie z problemami finansowymi. Przeczytaj, dlaczego.

Z naszego poradnika dowiesz się:

  • Na czym polega przedawnienie długu?
  • Czy warto czekać, aż dług się przedawni?
  • Kiedy Twoje zadłużenie może się przedawnić?
  • Jak przedawniony dług wpłynie na Twoją sytuację finansową?

Zanim to wyjaśnimy, przytoczymy odrobinę teorii.

Czym jest przedawnienie długu?

W największym skrócie: przedawnienie długu oznacza, że po upływie czasu, wskazanego w art. 118 Kodeksu cywilnego, wierzyciel nie będzie mógł już żądać od Ciebie spłaty zadłużenia na drodze sądowej. Jeśli więc nie zgłosił się do Ciebie w określonym czasie, to nie jesteś już prawnie zobowiązany do spłaty długu.

Myślisz: „W takim razie poczekam, aż mój dług się przedawni”.

Niespłacenie długu nie oznacza jednak, że ślad po nim zaginie.

Dług funkcjonuje nadal jako zobowiązanie naturalne i wierzyciel ma prawo upominać się o jego spłatę. Nie otrzymasz już co prawda wezwania do sądu, ale możesz spodziewać się telefonów z przypomnieniem o konieczności spłaty zadłużenia.

Kiedy następuje przedawnienie długu?

Zgodnie z prawem, termin przedawnienia długu to 6 lat. A w przypadku roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej: 3 lata.

Pamiętaj, że w tym czasie cały czas rosną odsetki od niespłaconego zadłużenia. Jeśli wierzyciel zgłosi się do Ciebie o zapłatę długu w ostatnim momencie, to kwota do zapłaty może już być nawet kilka razy większa.

W niektórych sytuacjach dochodzi także do przerwania biegu przedawnienia. Nie czekaj na przedawnienie długu, jeśli:

  • Wierzyciel złoży pozew do sądu o spłatę długu;
  • W jakikolwiek sposób uznasz swój dług, np. poprzez podpisanie ugody i rozłożenie zadłużenia na raty;
  • Zgodzisz się na mediacje.

Jakie mogą być skutki przedawnienia długu?

Zacznijmy od kwestii moralnych. Czy wiesz, że kilkukrotny brak zapłaty za wykonaną usługę dla wielu małych firm oznacza konieczność zamknięcia interesu? Twój dług może więc przyczynić się do kłopotów finansowych takiego przedsiębiorstwa.

A pomijając zasady etyczne – czy przedawnienie długu wpłynie bezpośrednio na Twoją sytuację? Tak, wierzyciel najprawdopodobniej zgłosi Cię do jednego z kilku działających Biur Informacji Gospodarczej jako nierzetelnego płatnika.

Co to dla Ciebie oznacza? W przyszłości nie otrzymasz kolejnego kredytu czy sprzętu na raty. Możesz mieć także problemy z podpisaniem prostej umowy na abonament.

Przedawnienie długu czy dogadanie się z wierzycielem?

Nie chcesz żyć w ciągłym stresie i psuć swojej historii finansowej? Dogadaj się z wierzycielem.

Jeżeli jest nim firma windykacyjna, to możesz ustalić z nią plan spłaty. Po zadłużeniu nie będzie śladu i Twoja reputacja finansowa znowu wróci do normy.

Doradca pomoże Ci zaplanować wysokość raty. Chęć współpracy popłaca, a być może część Twojego długu zostanie umorzona!

Sprawdź, jak krok po kroku poradzić sobie z zadłużeniem (link do artykułu „Mam długi – co zrobić?”).

Pamiętaj, terminowe spłacanie rat sprawi, że do Twojego długu nie będą naliczane odsetki. A to oznacza, że z miesiąca na miesiąc będziesz wychodzić na finansową prostą.

 

Sprawdź też:

Niezapłacony mandat – jakie mogą być konsekwencje?
Czym grozi wpis do rejestru dłużników? Jak z niego „zniknąć”?
Dlaczego Polacy mają trudności ze spłatą zobowiązań?

Poleć artykuł