Masz długi, których ciągle nie udaje Ci się spłacić? Praca sezonowa otwiera wiele możliwości podreperowania domowego budżetu. Sprawdź, co możesz zrobić , by szybko wyjść z długów.

Niezapłacony mandat, zapomniana rata za zakupiony sprzęt czy zadłużenie czynszowe – to może przytrafić się każdemu. Jeżeli nie będziesz unikać kontaktu z wierzycielem czy firmą windykacyjną, to masz duże szanse, by bez problemów wyjść z długów.

Czasem jednak trudne sytuacje życiowe, jak utrata pracy, utrudniają spłatę zadłużenia. Co zrobić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim szczerze porozmawiać z wierzycielem lub windykatorem o przejściowych problemach. Wspólnie znajdziecie optymalne rozwiązanie, np. rozłożenie długu na raty czy odroczenie spłaty do momentu rozpoczęcia nowej pracy.

Okazanie chęci współpracy to już połowa sukcesu. Resztę osiągniesz poprzez podjęcie konkretnych działań.

Praca sezonowa pozwoli spłacić długi

Jeżeli nie masz obecnie pracy, to praca sezonowa, jak pomoc przy zbiorze owoców, obsługa kelnerska czy opieka nad dziećmi, nie tylko pozwoli Ci wyjść z długów, ale i podreperować budżet domowy.

Przejrzyj ogłoszenia zamieszczone w internecie, zapisz się do specjalnie stworzonych w tym celu grup na portalach społecznościowych. Być może na tyle polubisz nową pracę, że zostaniesz w niej na dłużej. Jeśli nie, to na pewno pomoże Ci to znaleźć docelowe zajęcie. Pracodawcy przychylniej patrzą na kandydata, który nie ma dużej przerwy w zatrudnieniu.

Jak wyjść z długów nie mając pieniędzy?

Wielokrotne próby znalezienia tymczasowego zajęcia skończyły się niepowodzeniem? Nie przejmuj się, są jeszcze inne sposoby na odłożenie środków na spłatę zadłużenia. Zrób w domu generalne porządki i wybierz przedmioty, których praktycznie nie używasz. Może przydadzą się komuś innemu, a Ty na tym zarobisz? Istnieje wiele portali i aplikacji służących sprzedaży rzeczy z drugiej ręki. Sprawdź, czy i Ty możesz dzięki nim skorzystać.

Kolejny krok to przejrzenie wszelkich wykupionych abonamentów. Może okazać się, że nie są Ci potrzebne subskrypcje na trzech różnych platformach z filmami i serialami. To samo dotyczy siłowni. Dopóki pogoda pozwoli możesz śmiało z niej zrezygnować na rzecz biegania, jazdy na rowerze czy nawet korzystania z tzw. siłowni pod chmurką. Więcej tego typu porad znajdziesz w naszym poprzednim wpisie (link)

Zadłużenie czynszowe – porady

Czynsz jest jedną z tych opłat, którą zdarza się nam odkładać „na potem”, gdy pojawiają się trudności finansowe. Zapłaty nie można jednak przekładać w nieskończoność.

W którymś momencie zgłosi się do Ciebie zarządca czy spółdzielnia mieszkaniowa z wezwaniem do zapłaty. W skrajnych przypadkach, przy uporczywym unikaniu zapłaty, grozi Ci nawet eksmisja. Co robić?

Odpracować! Problem zaległości czynszowych jest już w Polsce tak duży, że administratorzy budynków coraz częściej umożliwiają lokatorom taką opcję.

Jeśli nie masz pracy, a zadłużenie czynszowe wciąż rośnie, zgłoś chęć odpracowania długu. Ustal z zarządcą stawkę godzinową i zakres obowiązków. Poświęcisz kilka godzin dziennie na drobne prace naprawcze czy porządkowe i w ten sposób unikniesz przykrych konsekwencji.

 

Nie wierz w powielane mity, spłata długów nie musi wiązać się z ogromnymi wyrzeczeniami. Jeśli nie radzisz sobie z problemami finansowymi, poszukaj bezpłatnej pomocy u ekspertów (link). Pamiętaj, że nawet drobne, comiesięczne wpłaty pomogą Ci wyjść z długów. Przygotuj więc odpowiedni plan działania, by odzyskać kontrolę nad finansami (link).

 

Poleć artykuł