Kiedy kupujemy artykuły na kredyt, czy bierzemy auto w leasing, jesteśmy przekonani, że będziemy regularnie spłacać raty. Co, jeśli suma zobowiązań rośnie i przekracza możliwości terminowej spłaty? Gdzie osoba zadłużona ma szukać wsparcia, kiedy okaże się, że mamy problem ze spłatą długu?

Przede wszystkim należy szukać rozwiązań. Zwłaszcza, że możliwości wsparcia i instytucji, które gotowe są pomóc, osoba zadłużona ma do dyspozycji wiele.

Na jaką pomoc może liczyć osoba zadłużona?

Należy mieć świadomość, że nikt za nas nie spłaci zaległego zobowiązania. W Polsce działają instytucje, stowarzyszenia i firmy, które podpowiadają krok po kroku, jak sobie poradzić z długami, a co więcej – skutecznie z nich wyjść. W zależności od rodzaju podmiotu, możemy liczyć na następującą pomoc:

 • doradztwo w zakresie zarządzania długami, np. opracowanie planu spłaty długów,
 • pomoc prawną,
 • doradztwo w kwestiach formalnych,
 • wsparcie merytoryczne,
 • wsparcie psychologiczne.

Najczęściej tego rodzaju placówki prowadzą działalność edukacyjną i informacyjną. Organizują także szkolenia i warsztaty, podczas których nie tylko dowiemy się, jak rozwiązać problemy związane z istniejącym długiem, ale też możemy nauczyć się, jak uchronić się przed długami w przyszłości.

Gdzie szukać wsparcia?

Nie umiesz sobie poradzić z długami– zacznij działać i zwróć się o pomoc do specjalistów. Podpowiadamy, kto może Ci pomóc:

Firmy windykacyjne

Odłóż na bok wszystkie mity, które narosły wokół tematu windykacji. W rzeczywistości, dłużnika i windykatora można porównać do drużyny, która ma wspólny cel – jak najszybciej pozbyć się długu. Dlatego nie unikaj kontaktu z pracownikami firmy windykacyjnej, bo wspólnie możecie znaleźć rozwiązanie dobre dla jednych i drugich.  Możesz liczyć na:

 • indywidualne podejście i analizę sytuacji materialnej,
 • wyjaśnienie wszystkich zawiłych zagadnień, których nie rozumiesz,
 • negocjowanie najkorzystniejszego sposobu spłaty.

Nie zwlekaj z podjęciem współpracy z firmą windykacyjną. Im szybciej się zgłosisz, tym mniej będzie Cię to kosztować.

Z naszego poprzedniego poradnika dowiesz się, dlaczego warto współpracować z firmą windykacyjną.

Pomoc społeczna i organizacje

W Polsce jest kilka instytucji i organizacji społecznych, które specjalizują się w pomocy osobom zadłużonym. Należą do nich Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. Organizacjami, do których warto się także zgłosić są m.in.:

 • Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej,
 • Ośrodki Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego,
 • Stowarzyszenie Osób Ubogich i Zadłużonych,
 • Stowarzyszenie Program Wsparcia Zadłużonych,
 • Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych,
 • Grupy Anonimowych Dłużników działające w kilku miastach w Polsce.

 

Ośrodki takie najczęściej oferują kompleksową pomoc dla osób, które wpadły w spiralę długów. Pracują tu specjaliści z różnych branż. Udzielają darmowych porad finansowych i prawnych. Współpracują często z psychologami, którzy w pierwszej kolejności pomagają podnieść się z psychicznego dołka. Dzięki ich działalności zadłużeni uzyskują pomoc prawną, finansową i psychologiczną bez ponoszenia żadnych kosztów.

Zachowaj ostrożność

Jest wiele sposobów, firm i instytucji, które są gotowe pomóc w wyjściu ze spirali zadłużenia. Wybieraj jednak tylko sprawdzonych partnerów, których legalność można bez problemu potwierdzić. Szukaj firm windykacyjnych, oddłużeniowych, stowarzyszeń czy fundacji. Są skuteczne i z pewnością pomogą wyjść z kłopotów. Nie czekaj, po prostu poproś o pomoc.

Najważniejsze to, nie unikać problemu. Im szybciej zmierzymy się z zaistniałą sytuacją, tym lepiej dla nas.

Poleć artykuł