Utrata pracy, choroba czy niesolidny kontrahent mogą być początkiem problemów z płaceniem rachunków. Dłużnikiem może zostać każdy. Niestety dług nie zniknie, kiedy go zignorujemy. Nieodbieranie telefonów i listów to najgorsze rozwiązanie. Lepiej współpracować z windykatorem. Sprawdź, dlaczego warto.
Kiedy nie zapłacimy za usługi (prąd, czynsz), przestaniemy spłacać kredyt, wówczas firma lub osoba prywatna, której zalegamy z terminowymi opłatami staje się naszym wierzycielem. Ten kieruje sprawę do firmy windykacyjnej.
Windykator kontaktuje się z dłużnikiem chcąc w ten sposób najszybciej i najprościej pomóc odzyskać należności. Robi wszystko, by osoba zadłużona dobrowolnie ustaliła możliwe warunki spłaty zaległości.
To najczęściej pozwala wypracować kompromis, który uwzględnia potrzeby i możliwości finansowe obu stron.
Jeśli zdarzyło się, że – z różnych powodów – nagle stajesz się dłużnikiem, pamiętaj: zawsze warto rozmawiać z firmą windykacyjną!
Co zrobić, kiedy dzwoni windykator?
- nie unikaj kontaktu,
- zaufaj: windykator nie chce Cię oszukać, ale pomóc,
Pracownik firmy windykacyjnej kontaktuje się z dłużnikiem, ponieważ polubownie chce załatwić sprawę zaległości. Dlatego przede wszystkim stara się nawiązać kontakt, a robi to na wszelkie możliwe sposoby:
- telefonicznie,
- listownie,
- przez sms,
- mailowo,
- osobiście.
Trwałe unikanie kontaktu z windykatorem na pewno nie poprawi sytuacji dłużnika, a tylko może ją pogorszyć. W takim przypadku możemy się spodziewać, że wreszcie zapuka do naszych drzwi.
Dlaczego warto współpracować z windykatorem?
- polubownie pozbędziesz się zadłużenia,
- możesz ustalać i negocjować harmonogram i warunki spłaty długu,
- porozumienie z windykatorem jest tańsze,
- unikasz rozprawy sądowej,
- unikasz spotkania z komornikiem,
- nie wydasz pieniędzy na rozprawę sądową, jeśli sprawa zaszłaby za daleko oraz unikniesz ewentualnych kosztów komorniczych,
- nie stracisz wiarygodności kredytowej,
- unikniesz problemów z uzyskaniem pożyczki w przyszłości.
Wielu dłużników myśli, że unikanie kontaktu z windykatorem spowoduje, iż wreszcie „da on za wygraną”, a w związku z tym problem długu zniknie. Nic bardziej mylnego. Każdy dzień zwłoki w spłacie długu powoduje, że nieustannie się on powiększa. Dochodzą odsetki, koszty sądowe i egzekucyjne. Po kilku latach zwłoki takie koszty mogą znacząco zwiększyć wielkość zadłużenia. Tymczasem współpraca z windykatorem stwarza wiele możliwości rozwiązania problemu tu i teraz.
W drodze negocjacji można ustalić takie warunki spłaty – na przykład w ratach – które będą korzystne dla obu stron, a dzięki którym przede wszystkim dług będzie sukcesywnie malał.
Dłużniku! Tego nie zrobi windykator:
- nie może zająć środków na koncie,
- nie może zająć wynagrodzenia,
- nie może dokonywać eksmisji z mieszkania,
- nie zajmuje dóbr materialnych dłużnika,
- nie może ujawniać informacji o zadłużeniu osobom trzecim,
- nie może ujawniać danych dłużnika.
Powstało mnóstwo mitów o firmach windykacyjnych. Dlatego warto wiedzieć, że windykator jest w pewnym sensie negocjatorem między dłużnikiem a wierzycielem.
Zależy mu przede wszystkim na polubownym odzyskaniu pieniędzy. Będzie więc robić wszystko, aby dłużnik był w stanie spłacić zobowiązanie, choćby w ratach.
Jeśli trafiłeś na listę dłużników – warto współpracować i skorzystać z profesjonalnej pomocy firmy windykacyjnej, póki jest na to czas. Na pewno uda się osiągnąć kompromis.
Sprawdź też, na czym polega windykacja online.