Nie posiadasz kredytu, pożyczki, rzeczy kupionych na raty. Zakładasz więc, że finanse masz pod kontrolą i nie grożą Ci żadne długi. Możesz się mylić. Są sytuacje, kiedy  dłużnik nic nie wie o swoim długu. Radzimy, jak się przed tym chronić.

 

Z tekstu dowiesz się:

 1. Skąd biorą się długi, o których możesz nie wiedzieć?
 2. Jak sprawdzić swoje zadłużenie?
 3. Co zrobić, jeśli jesteś dłużnikiem na skutek oszustwa?
 4. Jak chronić się przed „fałszywym” długiem?

 

Dane z raportu infoDOK Związku Banków Polskich mówią o 1888 tys. próbach wyłudzeń kredytów tylko w trzecim kwartale 2020 r. Te liczby są alarmujące, tym bardziej że skala wyłudzeń rośnie.

 

Zaciągnięcie kredytu na czyjeś dane nie jest jednak takie proste. Większość firm pożyczkowych wymaga weryfikacji danych. Zwykle potrzebny jest nie tylko numer pesel, imię i nazwisko, ale często też adres zamieszkania i numer konta bankowego. Dlatego oszuści wyspecjalizowali się w kradzieży danych osobowych przez Internet.

 

Nie jest to jednak jedyny sposób, w jaki możemy stać się dłużnikiem nieświadomym swojego długu.

 

Skąd biorą się długi? Czy możesz nie wiedzieć o długu?

 

Możliwości powstania długu jest kilka, część z nich jest skutkiem niedopatrzenia, inne są wynikiem działania osób trzecich.

 

 • Ktoś inny wziął kredyt, pożyczkę, chwilówkę itp. na Twoje dane osobowe

 

Jak Twoje dane mogą znaleźć się w rękach oszustów? Na przykład w ten sposób:

 

 • skradziono Ci dokumenty,
 • zostały wykradzione z bazy danych (np. w firmie medycznej, z której usług korzystasz),
 • dokument z Twoimi danymi znalazł się na śmietniku i został stamtąd wzięty przez oszusta,
 • przez zainstalowanie na twoim komputerze wirusa, który kradnie Twoje dane i hasła dostępu,
 • przez przekierowanie Cię w mailu na fałszywą stronę logowania, np. przypominającą stronę banku, która w rzeczywistości kradnie Twoje dane osobowe.

 

To nie są wszystkie możliwości i, niestety, wciąż pojawiają się nowe. Dlatego najlepiej zapobiegać kradzieży danych, o czym więcej piszemy w dalszej części tego artykułu.

 

 • Masz niespłacone, zaległe odsetki

 

Gdy spłacasz dług lub inne zaległości, może się zdarzyć, że zapomnisz o odsetkach, które rosły przez cały czas opóźnienia w spłacie. Jeśli ich nie uregulujesz, staną się kolejnym zadłużeniem.

 

Swój dług zostawił Ci spadkodawca

 

Prawo spadkowe mówi, że po zmarłych przodkach dziedziczymy nie tylko majątek, ale też długi. Dlatego, jeśli w czasie 6 miesięcy od otrzymania informacji o spadku, spadkobierca go nie odrzuci, otrzyma spadek w całości, wraz z zadłużeniem.

 

Od 18 października 2015 r. spadkobierca może sam zdecydować, czy chce przyjąć spadek i warto z tego skorzystać, jeśli jest podejrzenie, że zmarły pozostawił po sobie długi. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ (link).

 

Jak sprawdzić swoje zadłużenie?

 

Jeśli okazało się, że odezwała się do Ciebie firma windykacyjna lub komornik, a według Twojej wiedzy nie masz żadnego długu — musisz sprawdzić skąd pochodzi to zadłużenie i kiedy zostało zaciągnięte.

 

W Polsce jest kilka baz z danymi o dłużnikach i to od nich zacznij sprawdzanie swojego „statusu” osoby zadłużonej. Są to m.in:

 

 • BIG (Biuro Informacji Gospodarczej)
 • KRD (Krajowy Rejestr Długów)
 • BIK (Biuro Informacji Kredytowej)
 • ERIF (Rejestr Dłużników)

 

Pobrać dane możesz po zarejestrowaniu się, założeniu kont na stronach internetowych tych rejestrów i uwiarygodnieniu swoich danych. Potem możesz pobrać informacje o swoim zadłużeniu. W większości rejestrów jest to bezpłatne.

 

Co zrobić, jeśli jesteś dłużnikiem w skutek oszustwa?

 

Musisz skontaktować się z instytucją, w której ktoś zaciągnął dług na Ciebie i wyjaśnić sytuację. Niestety, to na Tobie ciąży udowodnienie, że to ktoś inny pożyczył pieniądze na Twoje dane i doprowadził do powstania długu.

 

Odwołaj się więc i złóż wniosek o zawieszenie spłat do czasu, aż zbierzesz dowody. Złóż też zawiadomienie na policji o popełnieniu przestępstwa. I zastrzeż swoje dane, żeby nikt więcej nie mógł doprowadzić do podobnej sytuacji.

Jak chronić się przed „fałszywym” długiem?

 

Jeśli dług pochodzi z niespłaconych odsetek, musisz je po prostu spłacić. Jeśli ze spadku — podobnie. Natomiast możesz zabezpieczyć się przed sytuacją, kiedy ktoś będzie chciał wykorzystać Twoje dane do celów finansowych. W tym celu:

 

 • na bieżąco monitoruj swoją sytuację finansową w bazach dłużników,
 • zachowaj czujność i nie otwieraj podejrzanych maili i oprogramowania,
 • utratę dowodu osobistego koniecznie zgłoś w banku i na policji,
 • ustaw różne i silne hasła do kont i aplikacji na komputerze,
 • nie podawaj swoich danych osobowych przez telefon, jeśli nie masz 100% pewności z kim rozmawiasz,
 • zastrzeż swój numer pesel, np. na stronie bezpiecznypesel.pl,
 • nie pozwól na kopiowanie Twojego dokumentu tożsamości (dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy) — jest to prawnie zabronione,
 • jeśli nie starasz się o pożyczkę osobiście — nie wykonuj przelewów weryfikacyjnych,
 • nie wyrzucaj starych faktur i umów na śmietnik. A jeśli to już robisz, wcześniej grubym markerem wymaż swoje dane. Najlepiej zniszcz te dokumenty.

 

Nie czekaj, aż ktoś weźmie kredyt na Twoje dane. Już teraz je zabezpiecz i uważaj na wszelkie oznaki oszustwa.

Sprawdź także:
Jak sprawdzić zadłużenie?

Co zrobić, kiedy ktoś ukradnie Twoje dane?

Ile wynoszą odsetki ustawowe za opóźnienie w spłacie zadłużenia. Jak je wyliczyć?

Poleć artykuł