Po skontaktowaniu się z firmą windykacyjną i ustaleniu warunków spłaty, jesteś już na dobrej drodze, by wyjść z długów. Czasem jednak sytuacje losowe, jak choroba czy utrata pracy, utrudniają lub uniemożliwiają dalsze wywiązywanie się z umowy. Kiedy i jak renegocjować warunki spłaty?

Pandemia nauczyła nas, że utrata pracy, problemy ze zdrowiem czy kryzys emocjonalny mogą przytrafić się każdemu. To natomiast odbija się na naszej sytuacji finansowej.

Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że aż ¼ Polaków w czasie pandemii miała problemy z płaceniem rachunków czy rat kredytów w terminie. A co z osobami, które oprócz tego typu zobowiązań finansowych, dodatkowo spłacają jeszcze zadłużenie?

Jak działa firma windykacyjna?

W ramach windykacji polubownej, firma windykacyjna proponuje osobie zadłużonej dogodne możliwości spłaty, w tym np. rozłożenie długu na raty. Na bieżąco monitoruje także postępy w regulowaniu należności, harmonogram spłat i przypomina osobie zadłużonej o konieczności zapłaty kolejnej raty. Wszystko po to, aby pomóc danej osobie jak najszybciej wyjściu z długów i uniknąć kolejnych odsetek za zwłokę.

Firmom windykacyjnym zależy na porozumieniu z osobami zadłużonymi, dlatego dopasowują warunki spłaty długu do ich indywidualnych możliwości.

Pierwszy krok – powiadom firmę windykacyjną o problemach ze spłatą

Jeżeli spłacasz zadłużenie zgodnie z ustalonym z firmą windykacyjną harmonogramem, to zapewne już wiesz, że jej celem jest pomóc Ci jak najszybciej wyjść z długów. Wiesz już także, że unikanie z nią kontaktu działa jedynie na Twoją niekorzyść. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Podobnie w sytuacji, gdy w trakcie spłacania pojawią się w Twoim życiu problemy, które utrudniają dalsze wywiązywanie się z umowy. Nie warto wówczas czekać aż sytuacja się sama rozwiąże. Niezwłocznie skontaktuj się z firmą windykacyjną, aby mogła zaproponować Ci inne rozwiązanie.

Warunki spłaty zadłużenia – kiedy możliwa jest zmiana?

Wszystko zależy od Twojego nastawienia. Jeśli od samego początku okazujesz jedynie chęć współpracy i nie zdarzało Ci się ignorować listów czy telefonów od ekspertów, to jest duża szansa, że zostanie to docenione. Firma windykacyjna pójdzie Ci na rękę i ustali nowe warunki spłaty, dopasowane do obecnej sytuacji.

Jednak jeżeli do tej pory unikałeś kontaktu z firmą windykacyjną, a chcesz to zmienić, to nie wszystko stracone. Podejmij współpracę jak najszybciej!

W jakich sytuacjach renegocjować umowę z firmą windykacyjną?

Pamiętaj, że w firmie windykacyjnej pracują eksperci, którzy na co dzień mają styczność z wieloma osobami, ich historiami i problemami. Są empatyczni, potrafią słuchać i przede wszystkim – znajdą odpowiednie rozwiązanie dla Twoich kłopotów finansowych.

Nie sposób przewidzieć wszystkich sytuacji losowych, jakie mogą być podstawą do renegocjacji warunków spłaty zadłużenia. Dlatego też zawsze wtedy, gdy masz pewność, że będziesz mieć problem z uregulowaniem raty, powiadom o tym firmę windykacyjną. Kiedy szczególnie?

  • Ciężka choroba – jeżeli wiesz, że przez chorobę przez dłuższy czas nie będziesz w stanie pracować, a co za tym idzie spłacać zadłużenia, to czas na kontakt z firmą windykacyjną. Eksperci zaproponują Ci np. odroczenie rat, dzięki czemu będziesz mógł skupić się na swoim zdrowiu.

 

  • Utrata pracy – jeżeli szukasz pracy, ale nie jesteś w stanie znaleźć nowego zatrudnienia, to także możesz to zgłosić firmie windykacyjnej. Pamiętaj jednak, by cały czas szukać nowego źródła zarobku. Odroczone raty nie znikają, kiedyś trzeba będzie je spłacić. Lepiej więc zrobić to jak najszybciej, by zacząć życie bez długów.

 

Co możesz uzyskać?

Gdy z jakichkolwiek powodów doświadczysz problemów finansowych, nie zwlekaj i jak najszybciej skontaktuj się z firmą windykacyjną. Przede wszystkim nie narazisz się na dodatkowe kłopoty i koszty związane z zadłużeniem, a we współpracy z firmą windykacyjną łatwiej będzie wyjść z finansowych tarapatów.

Rozmawiając z wierzycielem czy firmą windykacyjną możesz negocjować:

  • zmniejszenie wysokości rat,
  • nowy harmonogram spłat,
  • zawieszenie spłaty zobowiązania.

 

Pamiętaj jednak, żeby renegocjować warunki spłaty tylko w „podbramkowych” sytuacjach. Jeżeli pomimo przejściowych trudności, nadal masz możliwość wywiązywania się z umowy zawartej z firmą windykacyjną, to korzystniej dla Ciebie będzie kontynuować spłatę długów na dotychczasowych warunkach.

 

Sprawdź również:

Na czym polega windykacja terenowa?

Dlaczego wpadamy w długi?

Windykacja polubowna – na czym polega?

Poleć artykuł