Wakacje kosztowały Cię więcej niż było w planach? Przez masę zobowiązań  zalegasz ze spłatą raty kredytu? Straciłeś dochód w związku z pandemią i nie masz z czego opłacić rachunków? Długi mogą przytrafić się każdemu. Z naszego poradnika dowiesz się, jak krok po kroku sobie z nimi poradzić.

List od firmy windykacyjnej wystraszy każdego. W ślad za nim pojawia się obawa: skąd wziąć pieniądze na spłatę zadłużenia?

Podstawą jest spokój. Pamiętaj, że nawet z dużym długiem możesz sobie poradzić. Poniżej tłumaczymy najważniejsze kwestie z tym związane.

Skorzystaj z pomocy ekspertów

Kluczem do sukcesu jest chęć współpracy. Nie wstydź się, że masz dług i nie unikaj odpowiedzialności. Kłopotów może narobić Ci odkładanie spłaty „na później” – bo niespłacony dług, to rosnące odsetki.

Po otrzymaniu listu od firmy windykacyjnej skontaktuj się z ekspertem, aby omówić szczegóły. Razem opracujecie wygodny dla Ciebie plan spłaty zadłużenia.

Pamiętaj, firmy windykacyjne są instytucjami finansowymi. Ich praca regulowana jest przepisami prawa. Dodatkowo, te firmy, które są członkami Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, przestrzegają także Zasad Dobrych Praktyk.

Wśród czynów zabronionych przez Zasady Dobrych Praktyk są m.in.:

  1. Używanie siły, gróźb karalnych lub innych czynności naruszających godność osobistą.
  2. Przekazywanie lub ujawnianie informacji o zadłużeniu i przebiegu czynności windykacyjnych nieuprawnionym osobom trzecim, w tym zwłaszcza nieletnim członkom rodziny dłużnika.
  3. Przedstawianie nieprawdziwych danych dotyczących długu, w szczególności określających charakter, wielkość i status prawny długu.
  4. Przekazywanie nieprawdziwych informacji o konsekwencjach niezapłacenia długu, m.in. takich jak areszt, pozbawienie wolności, konfiskata majątku.
  5. Zbyt częste kontaktowanie się z dłużnikami, nękanie ich o późnych porach.

Nie bój się prosić o wytłumaczenie

Jeżeli nie rozumiesz mechanizmów finansowych, poproś o pomoc. Ale nie szukaj jej u sąsiadki lub kolegi – to niczym dobrym się nie skończy. Korzystaj z porad osób, które na co dzień pracują na rynku finansowym. Mają wiedzę i doświadczenie, by w przystępny sposób odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.

Dlatego mamy prostą radę: idź do eksperta!

Doradca z firmy windykacyjnej to najlepsze źródło informacji. Wyjaśni wszystkie wątpliwości. Bo to on najlepiej zna i rozumie Twoją sytuację finansową i podpowie Ci najlepsze wyjście z długu.

Spłata zadłużenia krok po kroku – jak to powinno wyglądać?

Poniżej w 4 krokach tłumaczymy, jak podejść do spłaty długu. Zobacz, nie ma w tym nic skomplikowanego.

  1. Podsumuj swoje długi
    Problemy ze spłatą nie wynikają tylko z wysokości długu. Czasem w uregulowaniu zobowiązań przeszkadza… bałagan. Dlatego koniecznie ZRÓB PORZĄDEK w swoich długach – zbierz dokumenty, przypomnij sobie terminy spłat. Nie wiesz, jak to zrobić? Porozmawiaj z firmą windykacyjną, która poukłada Twoje sprawy i pomoże Ci wyjść na finansową prostą.
  2. Przestań zaciągać kolejne zobowiązania
    Najważniejsze: skończ z pożyczkami! Spłacanie jednego zadłużenia następnym tylko pogarsza sytuację. Dotyczy to także kart kredytowych. Na pewno ich potrzebujesz? Pamiętaj, że nie musisz ich używać, żeby wpływały na Twoją wiarygodność finansową.
  3. Dojdź do porozumienia z wierzycielem
    Kluczowym etapem spłaty długów jest podjęcie kontaktu z wierzycielem. Otwarcie przedstaw swoją sytuację i wykaż chęci wywiązania się ze swoich zobowiązań. Takie podejście zawsze działa na Twoją korzyść. Pamiętaj o tym, że zawsze możesz się dogadać, nawet gdy sprawa finalnie trafi do sądu.
  4. Opracujcie razem plan spłaty
    Dobre relacje z wierzycielem mają jeszcze jedną zaletę. Deklarując chęć współpracy, możesz razem z doradcą ustalić nowy plan spłaty. Uwzględni on Twoją aktualną sytuację finansową lub osobistą.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości ustalenia nowego planu spłaty długu, koniecznie zajrzyj do naszego poradnika „Jak dogadać się z windykatorem” .

Poleć artykuł