Miesięczne raty Twoich kredytów przekraczają dochód? Masz opóźnienia w spłacaniu kilku zobowiązań jednocześnie? Zastanów się nad wnioskowaniem o kredyt oddłużeniowy. Czym dokładnie jest i o czym należy pamiętać, starając się o niego?

 

Spłacanie kilku kredytów w różnych bankach i firmach pożyczkowych to problem, z którym zmaga się wiele osób. Kredyt hipoteczny, pożyczki, karty kredytowe – lista zobowiązań może być przytłaczająca, a suma miesięcznych rat znacząco obciążać budżet. Przyczyn problemów z regularnym uiszczaniem opłat może być co najmniej kilka. Do najczęściej wymienianych należą, m.in.: nieprzewidziane wypadki losowe i nie do końca przemyślne decyzje o zaciągnięciu zobowiązania. Rozwiązaniem, nad którym warto się pochylić w takiej sytuacji, jest kredyt oddłużeniowy.

Co to jest kredyt oddłużeniowy?

Kredyt oddłużeniowy to specjalny kredyt gotówkowy, który ma pomóc w spłacie wcześniejszych zobowiązań finansowych. Decydując się na taką pomoc otrzymasz kredyt lub pożyczkę o większej wartości, co pozwoli na pokrycie wszystkich wcześniejszych niespłaconych rat. Biorąc kredyt oddłużeniowy pozostaniesz tylko z jednym zobowiązaniem do spłaty. Wysokość raty zostanie dobrana tak, byś bez problemu mógł podołać jej spłacie.

 

Kredyt oddłużeniowy – dla kogo?

To produkt opracowany dla tych klientów, którzy z uwagi na historię kredytową lub trudna sytuację finansową nie mogą liczyć na owocne negocjacje z bankiem. Jeżeli na swoim koncie posiadasz już przynajmniej jedno zobowiązanie finansowe wobec banku i nie radzisz sobie z jego spłatą, kredyt oddłużeniowy może okazać się bardzo pomocny. Ten rodzaj kredytu ma na celu pomóc kredytobiorcy w wyjściu z finansowego dołka w sposób najmniej dla niego drastyczny. Przeznaczony jest dla dłużników, jednak ubiegając się o jego przyznanie należy wykazać solidną postawę i chęć poważnego podejścia do kwestii uwolnienia się od długów.

 

Kredyt oddłużeniowy – jakie warunki należy spełnić?

Celem zaciągania kredytu oddłużeniowego jest spłata długów. Udzielany jest on zatem osobom zadłużonym, a banki oferujące ten rodzaj produktu ponoszą wysokie ryzyko. W celu zabezpieczenia swoich należności banki wymagają najczęściej od swoich klientów określonych miesięcznych wpływów na konto. Często zdarza się również, że kredytodawcy wymagają także poręczenia innej osoby lub zobowiązania.

Nierzadko wymagane jest ustanowienie solidnych zabezpieczeń spłaty kredytu oddłużeniowego. Takie zobowiązanie może być zaciągnięte nawet pod zastaw, czy pod hipotekę. Decydując się na skorzystanie z oferty firmy pożyczkowej, można liczyć na kredyt oddłużeniowy bez zabezpieczenia. Jednak w przypadku, gdy dana instytucja uzna, że udzielenie kredytu jest ryzykowne, może zażądać zabezpieczenia w postaci, np. poręczenia żyranta lub nawet zastawu nieruchomości.

 

Kredyt oddłużeniowy czy konsolidacyjny? – różnice

Zarówno kredyt oddłużeniowy jak i konsolidacyjny przeznaczony jest dla osób mających problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Nie należy jednak tych produktów ze sobą mylić i warto wiedzieć czym się od siebie różnią.

Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie dotychczas spłacanych kredytów w jeden nowy. Konsolidacja umożliwia uzyskanie niższej miesięcznej raty. To rozwiązanie dedykowane jest wyłącznie osobom posiadającym dobrą historię w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), czyli tym, które spłacały kredyty w wyznaczonym terminie.

Produkty oddłużeniowe stworzono dla osób, które z różnych względów mają problemy z regulowaniem płatności na czas i w związku z tym były już nawet prowadzone przeciwko nim działania windykacyjne.

 

Kredyt oddłużeniowy – tak czy nie

Dogłębna analiza sytuacji finansowej i przeliczenie kosztów to podstawa do podjęcia słusznej decyzji co do zaciągnięcia kredytu oddłużeniowego. Ten produkt może stanowić realną pomoc dla osób chcących raz na zawsze pozbyć się zadłużenia.

Kredyt oddłużeniowy to produkt godny polecenia, jeśli korzystanie z niego jest umotywowane prawdziwymi potrzebami. Warto jednak pamiętać, że jest drogi i często wymaga dużego zabezpieczenia. Należy z niego korzystać w ostateczności i w sposób dogłębnie przemyślany, by nie wpaść w spiralę zadłużenia.

 

Zanim zdecydujesz się na kredyt oddłużeniowy, skontaktuj się z wierzycielem lub firmą windykacyjną, wobec których masz zadłużenie. Może się okazać, że wynegocjujesz na tyle korzystne warunki spłaty, że kredyt oddłużeniowy nie będzie już potrzebny.

Sprawdź również:

Jak napisać wniosek o rozłożenie długu na raty?

Kiedy możesz renegocjować z firmą windykacyjną warunki spłaty zadłużenia?

Czym jest konsolidacja długów?

Poleć artykuł