Pierwsza komunia święta to ważny moment w życiu młodych katolików. Dlatego ich rodziny chcą, by ten dzień był wyjątkowy pod każdym względem. Przy organizacji uroczystości warto jednak kontrolować swoje wydatki, by okres komunijny, trwający w 2018 roku od 6 do 27 maja (z możliwymi odstępstwami), nie zakończył się finansową katastrofą.

 

Wydatki narastają stopniowo

Obowiązkowe: książeczka do nabożeństwa, Pismo Święte i komunijna alba, to stosunkowo niewielkie koszty, nieprzekraczające zwykle 200-300 złotych. Główną część wydatków komunijnych stanowią dodatkowe elementy. Świąteczna sukienka lub garnitur, które dzieci mogą założyć już po uroczystości w kościele, to kolejne kilkaset złotych. Organizacja obiadu w restauracji to koszt ok. 100 złotych za osobę. To oznacza, że zapraszając na uroczystość 20 osób, zapłacimy 2000 złotych. Kolejne kilkaset złotych mogą pochłonąć np. wizyta u fryzjera i komunijne akcesoria, takie jak rękawiczki, wianek czy torebka. Wówczas szybko okaże się, że organizacja komunii świętej to koszt nawet kilku tysięcy złotych!

Eksperci radzą – nie zadłużaj się

By wyprawić wyjątkową uroczystość, należy zatem podjąć wyjątkowe środki. Jeżeli planujemy duże wydatki, warto już np. rok wcześniej rozpocząć oszczędzanie pieniędzy na ten cel. Regularne odkładanie drobnych sum będzie mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu niż jednorazowy, duży wydatek. Część osób w ostatniej chwili decyduje się jednak na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki.

Andrzej Roter, prezes KPFNależy pamiętać, by przed takim krokiem przeanalizować wszystkie warunki umowy i to, czy stać nas na regularną spłatę zobowiązań, by nie wpędzić się w długi. Zawsze należy też sprawdzić, czy mamy do czynienia z rzetelną, profesjonalną instytucją finansową – podpowiada Andrzej Roter, prezes Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Zamiast zaciągać pożyczkę, lepiej ograniczyć wydatki. Choć bowiem wśród popularnych prezentów królują drogie konsole, smartfony czy quady, trzeba pamiętać, że komunia święta powinna być przeżyciem religijnym i duchowym, a nie, jak często bywa, materialnym.

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas!

Zobacz również:
Gdy wracamy z emigracji i czekają na nas… długi
Klątwa niskiego rachunku”
Usługi firmy antywindykacyjnej. Skorzystać czy nie?

Poleć artykuł