Jesteś zadłużonym rodzicem i zastanawiasz się, czy komornik może zając 500 plus i świadczenia rodzinne? Choć prawo Cię przed tym chroni, musisz dołożyć starań, żeby tych pieniędzy nie stracić.

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. Czy komornik może zabrać pieniądze z 500 plus?
  2. Jakich świadczeń nie może zająć komornik?
  3. Blokada konta przez komornika a 500 plus
  4. Co zrobić, gdy komornik zajmie 500 plus?

 

W wielu rodzinach 500 plus na dziecko to odczuwalna pomoc w codziennym funkcjonowaniu. Zwłaszcza, gdy mają trudną sytuację finansową i długi, o które upomina się komornik. W tym artykule odpowiadamy, czy komornik może zająć pieniądze z MOPS-u.

 

Czy komornik może zabrać pieniądze z 500 plus?

 

Ponieważ pieniądze z programu Rodzina 500 plus to kwota, która niejednokrotnie ratuje napięty budżet domowy polskiej rodziny, zadłużone osoby obawiają się utraty tych pieniędzy. Kwestia — 500 plus a komornik — jest tym bardziej paląca, im trudniejsza sytuacja finansowa beneficjentów świadczenia. Wielu zadłużonych rodziców, którzy mają dzieci z ułomnościami, też zadaje sobie pytanie, czy komornik może zająć 500 plus dla niepełnosprawnych?

 

Jakich świadczeń nie może zająć komornik?

 

Zakres uprawnień komornika jest bardzo szeroki. Żeby odzyskać dla wierzyciela jego należności, urzędnik może zająć dłużnikowi wszelkie posiadane przez niego nieruchomości i ruchomości, z wyłączeniem sprzętów gospodarstwa domowego, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania. Oprócz tego, komornik może zająć konto bankowe, żeby przejąć wynagrodzenie, emeryturę lub rentę. Na koncie zostawi tylko kwotę wolną od zajęcia. Jednak nie wszystkie wpływy na rachunek bankowy mogą zostać zajęte. Warto zatem wiedzieć, co nie podlega egzekucji komorniczej.

 

Egzekucja komornicza nie obejmuje wpływów ujętych w art. 833 Kodeksu Postępowania Cywilnego:

 

  • świadczeń rodzinnych,
  • alimentów (z urzędu),
  • zasiłków dla opiekunów,
  • dodatków rodzinnych, pielęgnacyjnych i porodowych, dla sierot,
  • świadczeń z pomocy społecznej,
  • jednorazowe świadczenie dla kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”,
  • świadczeń wychowawczych.

 

Świadczenie 500+ jest świadczeniem wychowawczym i nie podlega zajęciu przez komornika.

 

Blokada konta przez komornika a 500 plus

 

 

Czy komornik może zabrać pieniądze z 500 plus? Choć nie powinno mieć to miejsca, to czasem może tak się zdarzyć, jeśli komornik zajmie osobie zadłużonej konto bankowe, na które wpływa świadczenie na dziecko.

 

Mechanizm zajmowania rachunku bankowego (o czym więcej przeczytasz pod tym linkiem) przez komornika polega na tym, że urzędnik ten — po uzyskaniu nakazu sądowego — kontaktuje się z bankiem i zawiadamia o zajęciu konta dłużnika. Bank jest wtedy zobowiązany przekazywać wynagrodzenie, emeryturę lub rentę osoby zadłużonej na konto komornicze. Na koncie dłużnika może pozostać wyłącznie kwota wolna od egzekucji z rachunku bankowego, która zabezpieczy jego najważniejsze potrzeby bytowe. Wynosi ona 75 proc. najniższego wynagrodzenia i w 2023 r. jest to 2617,50 zł.

 

Świadczenie 500 plus nie wlicza się do kwoty wolnej od egzekucji. Problem dla osoby zadłużonej zaczyna się, jeśli bank wliczy finansową pomoc do tej kwoty. Wtedy świadczenie z MOPS-u zostanie zajęte przez komornika.

 

Co zrobić, gdy komornik zajmie 500 plus?

 

Najlepiej zabezpieczyć się tak, żeby do tego nie doszło. W tym celu trzeba założyć osobne konto, tzw. socjalne, na które wpływają pieniądze wyłącznie ze świadczeń i zasiłków zwolnionych z zajęć komorniczych. Takiego rachunku komornik nie zajmie, bo bank — mając jasne wytyczne o koncie — nie będzie blokował na nim pieniędzy. Komornika należy jedynie poinformować o istnieniu konta socjalnego. To wystarczy, żeby pieniądze ze świadczenia nie zostały zajęte.

 

Co jednak ma zrobić dłużnik, którego pieniądze z Programu 500 plus zostały zajęte, zanim dowiedział się o podstępowaniu komorniczym? W takiej sytuacji trzeba zawiadomić o tym komornika oraz bank. Odzyskanie pieniędzy jest możliwe, ale może być trudne i czasochłonne. Ponadto, gdy co miesiąc na koncie pozostaje jedynie kwota wolna od zajęcia komorniczego, codzienne funkcjonowanie i utrzymanie rodziny jest bardzo trudne. Dlatego, warto wtedy zwrócić się do wierzyciela o rozłożenie długu na raty, żeby zyskać tym samym dodatkowe środki na życie i jednocześnie spłacać dług. Więcej o rozkładaniu długu u komornika na raty pisaliśmy w tym artykule.

 

Zobacz też: Czy firma windykacyjna może zająć zwrot podatku?

Poleć artykuł