Co warto wiedzieć o rozmowie z windykatorem? Jak do takiej rozmowy można się przygotować? W tym artykule wyjaśniamy, jak rozmawiać z windykatorem.

 

Spis treści:

  1. Czy muszę rozmawiać z windykatorem?
  2. Dlaczego warto rozmawiać z windykatorem?
  3. Jak rozmawiać z windykatorem?
  4. Przeanalizuj swoją sytuację i określ możliwości spłaty
  5. Jak dogadać się z windykatorem?

 

Z badań Związku Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że 21 proc. respondentów nie podejmie dialogu z firmą windykacyjną, jeśli ta się do nich odezwie. Wiele z tych osób przyznało, że nie wie jak rozmawiać z windykatorem i na czym taka rozmowa polega. Zrozumienie tego, jak naprawdę wygląda dziś windykacja — i że jest zupełnie inna niż kilka lat temu, pozwala zrozumieć, że to właśnie rozmowa jest tu najważniejsza. Warto rozmawiać z windykatorem, unikanie kobtaktu nie przynosi nic dobrego. Przygotowaliśmy ten poradnik dla wszystkich, którzy są w trudnej sytuacji finansowej. Niech stanie się przewodnikiem po dobrych praktykach windykacji.

Windykacja długów – ile trwa?

Firma windykacyjna — jak ją sprawdzić?

Czy windykator może kontaktować się z pracodawcą osoby zadłużonej?

Czy muszę rozmawiać z windykatorem?

Jeśli odezwał się do Ciebie przedstawiciel firmy windykacyjnej, pewnie zadajesz sobie pytanie: czy muszę rozmawiać z windykatorem? Odpowiedź jest prosta — nie musisz. Nikt nie może Cię też do tego zmusić. Tylko czy to będzie dla Ciebie korzystne?

 

Dlaczego warto rozmawiać z windykatorem?

Gdy dowiesz się, jak działa proces windykacyjny, zrozumiesz, dlaczego warto rozmawiać z windykatorem. Firmie windykacyjnej zależy na tym, aby się z Tobą dogadać i załatwić sprawę polubownie. Dlatego wielokrotnie próbują nawiązać kontakt z osoba zadłużoną, bo jest to najprostszy sposób, aby poprawić jej sytuację finansową. Zawsze warto rozmawiać i wspólnie znaleźć wyjście z sytuacji. Jeżeli osoba zadłużona unika kontaktu i nie spłaca swojego zadłużenia, sprawa może trafić do sądu. Zanim tak się stanie, wierzyciel będzie próbował się z Tobą skontaktować: przez maila, SMS, listownie, telefonicznie, a jeśli to nie pomoże, to osobiście. Im dłużej zwlekasz z podjęciem rozmowy, tym gorzej dla Ciebie. Rosnące odsetki od zadłużenia też trzeba będzie spłacić.

 

Windykacja polubowna leży w Twoim interesie. Wszelkie środki, jakie przekażesz firmie windykacyjnej, pójdą na poczet spłaty długu. Inaczej jest, gdy do działania włączy się komornik — od każdej raty odliczy swoją prowizję, koszty egzekucji komorniczej i podatek VAT. Do spłaty będziesz mieć wtedy więcej, niż wynosi zadłużenie i odsetki.

Jeśli przegrasz sprawę w sądzie poniesiesz również koszty sprawy sądowej. Dlatego kontakt i szczera rozmowa z firmą windykacyjną, to najlepsza droga do uporania się z  długiem.

 

Jak rozmawiać z windykatorem?

Osoby, które pracują w windykacji dużo pytają, obserwują i słuchają. Każdego dnia kontaktują się z co najmniej kilkoma zadłużonymi osobami, dlatego rozumieją, że długi mogą zdarzyć się każdemu. Podstawą w rozmowie z windykatorem jest szczerość i uczciwość. A także dobre nastawienie i chęć spłaty zadłużenia.

 

Przeanalizuj swoją sytuację i określ możliwości spłaty

Kiedy rozmawiasz z windykatorem, pamiętaj, żeby szczegółowo opowiedzieć o swojej sytuacji finansowej. Powiedz o wszystkich zarobkach, wydatkach, zobowiązaniach i potrzebach. Im lepiej windykator pozna Twoją sytuację, tym bardziej jego propozycja spłaty będzie dla Ciebie dogodna.

Zastanów się jakie są Twoje możliwości spłaty. Ile pieniędzy miesięcznie możesz przeznaczyć na raty długu? Nie obawiaj się, że kwota może być za mała. Chodzi o to, żeby powoli zmierzać w stronę wolności od zadłużenia. Każda spłacana kwota sprawia, że jesteś bliżej celu.

 

Jak dogadać się z windykatorem?

Jeśli zastosujesz się do powyższych zaleceń, na pewno dogadasz się z windykatorem. Po drugiej stronie słuchawki jest człowiek, który etycznie i zgodnie z prawem wykonuje swoją pracę. Ma szereg narzędzi, które mogą pomóc Ci wyjść z zadłużenia. Zaciągnięte długi może być trudno spłacić ze względu na różne okoliczności życiowe, ale gdy się to zrobi, zyskuje się spokój i stabilizację finansową.

 

Poleć artykuł