Opóźnienia w płatnościach za faktury to problem wielu przedsiębiorców. Bywa, że należności wpływają na konto firmowe kilka dni po wyznaczonym terminie. Co jednak, gdy nie zapowiada się, by płatność od klienta pojawiła się w najbliższym czasie – lub w ogóle? Samodzielne odzyskanie pieniędzy jest w takich przypadkach często trudne, a nawet niemożliwe. Najlepiej oddać sprawę w ręce specjalisty, czyli skorzystać z windykacji. 

 

Czym jest windykacja?

Windykacja jest usługą polegającą na odzyskiwaniu należności. Wierzyciel, czyli osoba lub przedsiębiorstwo  mające prawo do danego świadczenia pieniężnego lub niepieniężnego, dochodzi należnych kwot lub przedmiotów od dłużnika.

 

Duże przedsiębiorstwa najczęściej w swoich strukturach mają własne działy windykacyjne odpowiedzialne za monitorowanie płatności napływających od kontrahentów. Dla mniejszych firm takie rozwiązanie bywa nieopłacalne, dlatego na rynku funkcjonuje wiele firm windykacyjnych, które pomagają w uzyskiwaniu płatności od nierzetelnych kontrahentów.

Kiedy zgłosić się do firmy windykacyjnej?

Kiedy skorzystać z windykacji? Im szybciej zgłosisz się do firmy windykacyjnej, tym większe jest prawdopodobieństwo, że odzyskasz należności. Szanse na odzyskanie długu są największe w ciągu pierwszych trzech miesięcy od momentu upłynięcia terminu płatności faktury.

 

Szybkie skorzystanie z usług firmy windykacyjnej pomoże Ci również oszczędzić sporo stresu. Interwencja specjalistów sprawia, że pieniądze odzyskiwane są na drodze polubownej, bez udziału komornika czy sądu. Zwiększa to szansę na pozostanie w dobrych stosunkach z kontrahentami oraz zapewnia szybsze, niż w przypadku pośrednictwa sądu czy komornika, uzyskanie płatności.

 

Z firmą windykacyjną możesz również współpracować na stałe. Bieżące monitorowanie płatności od kontrahentów leży wtedy po stronie wybranego usługodawcy, który regularnie informuje partnerów o zbliżającym się terminie zapłaty za fakturę.

 

Współpracę z firmą windykacyjną poleca się również przedsiębiorstwom wystawiającym wiele faktur z odroczonym terminem płatności. Obsługa specjalistów zapobiegnie w tym przypadku powstawaniu długów i konieczności samodzielnego prowadzenia negocjacji warunków zapłaty.

 

Dlaczego warto skorzystać z windykacji

Nawiązanie współpracy z firmą windykacyjną często wiąże się z obawami ze strony przedsiębiorców. Odzyskiwanie należności jest szczególnie trudne, jeśli zależy nam na utrzymaniu dobrych relacji z kontrahentem i nie chcemy, by cały proces wpłynął negatywnie na naszą dalszą współpracę. Powierzenie sprawy w ręce specjalistów minimalizuje ryzyko negatywnych skutków całego postępowania. Do innych zalet współpracy z firmą windykacyjną należy:

 

  • Korzystanie z profesjonalnej wiedzy – bogate doświadczenie specjalistów od windykacji pomaga w indywidualnej ocenie sytuacji i dostosowaniu do niej odpowiednich metod i narzędzi odzyskiwania należności.
  • Oszczędność czasu – powierzenie sprawy firmie windykacyjnej pozwala na uniknięcie samodzielnego kontaktowania z kontrahentem, przypominania o terminie płatności czy konieczności zapłaty odsetek. Wszystkie czasochłonne formalności leżą po stronie usługodawcy.
  • Możliwość polubownego rozwiązania problemu – pracownicy firmy windykacyjnej działają, by w Twoim imieniu znaleźć rozwiązanie zadowalające Ciebie, jako wierzyciela oraz pozwalające na utrzymanie współpracy z danym kontrahentem.

Kontakty do firm windykacyjnych można znaleźć m.in. na stronie ZPF

Sprawdź nasze poprzednie poradniki dla przedsiębiorców:

Czy można zamknąć działalność gospodarczą z długami?

Co zrobić z zaległościami w ZUS?

Poleć artykuł