Rosnące zobowiązania, malejące przychody czy nieterminowe regulowanie płatności przez klientów. Te i inne czynniki mogą stać się bezpośrednią przyczyną utraty płynności finansowej przedsiębiorstwa, a w konsekwencji spowodować rosnące zadłużenie. W jaki sposób szybko spłacić długi z działalności gospodarczej, aby wyprowadzić biznes na prostą?

Zadłużenie może przydarzyć się każdemu, kto prowadzi własną działalność gospodarczą. Często kłopoty przedsiębiorców są spowodowane przez kontrahentów, którzy nie dotrzymują terminów płatności albo przez koszty, które okazują się zbyt wysokie w stosunku do zysków. W efekcie wierzyciel sam może stać się dłużnikiem.

Zmusza to przedsiębiorców do zaciągania kredytów i pożyczek, żeby spłacić podstawowe zobowiązania, jak chociażby składki ZUS, podatki, rachunki czy faktury dla podwykonawców.

Długi z działalności gospodarczej. Zacznij działać!

Co warto zrobić, by prowadzony przez nas biznes wrócił na właściwe tory? Przede wszystkim nie siedź z założonymi rękoma. Kluczowe jest podjęcie odpowiednich działań, w tym – o ile to możliwe – ograniczenie wydatków.

Poświęć więc trochę czasu na szczegółowe zestawienie wszystkich długów i ustalenie dokładnie:

  • ile musimy oddać – wypisać kwoty zadłużenia,
  • komu jesteśmy winni – lista wierzycieli,
  • kiedy minął termin płatności.

Powyższe kroki ułatwią podjęcie decyzji, które zadłużenie musisz spłacić w pierwszej kolejności. To podstawowe informacje, które musisz znać, żeby dobrze poprowadzić rozmowy z wierzycielami. W kolejnym kroku określ przychody i koszty stałe. Wówczas będzie wiadomo, jaką sumę możesz przeznaczyć na spłatę zaległego zobowiązania.

Rozmawiaj z wierzycielami i firmami windykacyjnymi

Następnie skontaktuj się z wierzycielami lub firmą windykacyjną, która obsługuje długi z działalności, i dowiedz się, na jakim etapie windykacji są zaległości. Jeśli to etap polubowny, negocjuj warunki spłaty zadłużenia. Pamiętaj, że obu stronom zależy na tym samym, czyli spłacie zobowiązania. Dla przedsiębiorcy oznacza to możliwość dalszego funkcjonowania na rynku     .

Nawiązanie kontaktu z wierzycielami pomoże Ci uniknąć przykrych prawnych konsekwencji, a także dodatkowych kosztów, związanych np. ze sprawą w sądzie, czy egzekucją komorniczą. Rozmawiając z wierzycielem, czy firmą windykacyjną, w sprawie podpisania ugody na spłatę zadłużenia możesz negocjować:

  • zawieszenie spłaty zobowiązania,
  • nowy harmonogram spłat,
  • umorzenie części zobowiązania,
  • zmniejszenie wysokości rat.

Jeśli to możliwe, zdecydowanie wystrzegaj się zaciągania kolejnych kredytów na spłatę zaległości, póki nie zostaną spłacone wcześniejsze. Praktyka pokazuje, że to tylko pogłębia problem.

Co robić, by uniknąć długów w przyszłości?

Najlepiej sprawdza się zasada zdrowego rozsądku i prognozowanie różnych scenariuszy we współpracy z kontrahentami. Ale jak wiadomo, nie wszystko możesz przewidzieć. Dlatego, żeby nie narazić swojej działalności gospodarczej na problemy w przyszłości, przyjrzyj się zawczasu wydatkom. Jeśli trzeba – zredukuj je, a na pewno optymalizuj na bieżąco.

Odpowiednia konstrukcja umów i poduszka finansowa

Dobrym sposobem jest również zabezpieczenie się odpowiednimi zapisami w umowach., np. nałożenie sankcji na klienta w przypadku nieterminowej zapłaty za usługi, choć nie zawsze chroni to przed opóźnieniami. Zaliczkowanie swoich usług na poczet ich realizacji to także jedna z możliwości.

Sprawdzoną metodą, w celu uniknięcia niemiłych konsekwencji w prowadzeniu działalności, jest systematyczne kumulowanie określonych funduszy z zysku, żeby zbudować w firmie „poduszkę finansową” na niespodziewane sytuacje.

Współpracuj z firmą windykacyjną

Problemy z odzyskiwaniem należności oraz spłatą zobowiązań dotykają wielu przedsiębiorców. Może zdarzyć się niestabilna sytuacja finansowa w firmie, która wynika nie z naszych decyzji, ale z okoliczności zewnętrznych, na które zazwyczaj nie mamy wpływu. Trzeba być na to przygotowanym.

Jednakże naczelną zasadą jest kontaktowanie się z wierzycielami zgodnie ze starą maksymą: „Jasne sytuacje czynią przyjaciół”.

Firmom windykacyjnym zależy na porozumieniu z osobami zadłużonymi, dlatego dopasowują warunki spłaty długu do ich indywidualnych możliwości. Jeśli uregulowanie należności nie jest możliwe dzięki wpłacie jednorazowej, to rozkładają ją na dogodne raty. Bardzo ważna jest jednak chęć współpracy i kontakt z windykatorem.

 

Sprawdź również:

Firma windykacyjna przejęła Twój dług – co to znaczy?

Jak sprawdzić zadłużenie?

Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

Poleć artykuł