Karta kredytowa jest pomocna w sytuacji nagłych, nieprzewidzianych wydatków. Sprawdza się, kiedy pilnie potrzebne są środki, a na koncie ich brakuje. Pomaga uzupełnić domowy budżet. Jednak dobrze jest korzystać z niej rozważnie, aby nie wpaść w zadłużenie. 

W tekście m.in.:

Jak działa karta kredytowa?
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?
Długi na karcie kredytowej – co robi
ć?

 

Kiedy domowy budżet jest napięty, karta kredytowa wydaje się wybawieniem, zwłaszcza przy korzystaniu z okresu bezodsetkowego. Możliwość odroczenia spłaty pomaga w sytuacji, kiedy do opłacenia są rachunki, których przeterminowanie grozi wysokimi odsetkami lub karami. Niemniej jednak trzeba wiedzieć, jak rozsądnie z niej korzystać.

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa różni się tym od zwykłej karty płatniczej, że środki na niej nie są nasze, tylko banku. To, innymi słowy, kredyt w formie karty płatniczej. Kiedy realizujemy nią płatność np. za zakupy, pobierane są pieniądze nie z naszego rachunku osobistego, lecz z rachunku kredytowego. Słowem, umożliwia ona dostęp do dodatkowych środków pieniężnych.

Karta kredytowa to z jednej strony sporo możliwości. Działanie tej formy kredytowej jest dość proste. Przede wszystkim nie wymaga formalności. Zaczyna działać wtedy, kiedy z niej skorzystamy. Z drugiej strony jest to nasze zobowiązanie finansowe, za które, przy określonych warunkach, bank może naliczać odsetki.

Jak naliczane są odsetki na karcie?

Bank nie będzie naliczać odsetek od zadłużenia narosłego na rachunku karty, dopóki użytkownik z niej nie skorzysta, albo nie przekroczy terminu spłaty zobowiązania zaciągniętego na karcie kredytowej     .

Okres bezodsetkowy na karcie wynosi zwykle od 50 do 60 dni i zależy od warunków umowy, którą podpisał użytkownik z bankiem. Składa się z dwóch części: okresu rozliczeniowego i okresu spłaty zadłużenia karty.

Okres rozliczeniowy trwa zwykle miesiąc, a jego koniec oznaczony jest w umowie. Po jego zakończeniu mamy czas na spłatę zadłużenia karty w określonym terminie. Bank podsumowuje wykorzystane środki i na ich uregulowanie daje czas zazwyczaj do 20 dni.

W tym czasie bank nie będzie naliczał odsetek od wydanej kwoty. To oznacza, że można spłacić zadłużenie na karcie np. dopiero pod koniec kolejnego miesiąca, a do tego czasu korzystać z darmowego kredytu.

Warto jednak zawsze zapoznać się dokładnie z warunkami korzystania z karty kredytowej.

Gdy okres bezodsetkowy się skończy

Po okresie bezodsetkowym bank obsługujący kartę nie wymaga spłaty całego zadłużenia, lecz wyłącznie minimalnej kwoty. Wynosi ona kilka procent od sumy zadłużenia na karcie. Pozostałą część można oddać w późniejszym terminie, ale trzeba się liczyć z oprocentowaniem i odsetkami.

Używając tego środka płatności musimy też cały czas mieć świadomość, że bank zgadza się na użytkowanie jego środków na karcie w przyznanym limicie, ale są to ciągle pieniądze banku. Jeśli ich użyjemy, trzeba je będzie ostatecznie oddać. Stąd korzystanie z karty kredytowej wymaga sporej dyscypliny w spłatach.

Długi na karcie kredytowej

Karty kredytowej w prosty sposób można użyć w wielu sytuacjach, nie tylko w sklepie, ale też np. przy zakupach online, czy regulowaniu różnych comiesięcznych opłat. Okazji do skorzystania z karty jest wiele, zdarza się jednak, że świadomość płacenia wirtualnymi środkami powoduje, że łatwiej się zadłużamy. Zobowiązanie rośnie i ostatecznie można mieć problem z jego      spłatą na koniec okresu rozliczeniowego.

To, co charakteryzuje kartę kredytową i może zaskoczyć użytkownika, to wysokie prowizje i koszty obsługi w razie zastosowania jej w nietypowy sposób. Bank zwykle daje nam szerokie możliwości korzystania z karty, ale nie opłaca się np. robić z niej przelewu czy wypłacać pieniędzy z bankomatu, bo wiąże się to z dość wysokimi opłatami.

Naczelna zasada jest taka, że należy korzystać z niej tam, gdzie jest taka konieczność, a następnie od razu spłacać saldo do zera. Wymaga to naturalnie sporej dyscypliny, ale jeśli przestaniemy kontrolować swoje wydatki, możemy  w pewnym momencie wpaść w spiralę zadłużenia (Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia piszemy na naszym blogu TUTAJ).

Jak spłacić zadłużenie z karty kredytowej?

Jeśli chcemy skorzystać z tego rodzaju kredytu i wiemy, że nie będziemy mogli spłacić go do zera po okresie bezodsetkowym, ważne jest, by wyznaczyć stałą kwotę pieniędzy, jaką miesięcznie przeznaczymy na spłatę długu. Idealnie, gdyby była większa niż minimalna kwota do spłaty, wymagana przez bank. Równocześnie należy w tym okresie zaprzestać korzystania z karty kredytowej, żeby nie zwiększać zadłużenia.

Bardzo często bank proponuje rozłożenie kwoty na rachunku na raty. Jest to z pewnością jeden ze sposobów, z których warto skorzystać, kiedy wiemy, że sami nie poradzimy sobie z regularną spłatą.

Dług na karcie – co jeśli go nie spłacisz?

Kredyt na karcie kredytowej, to nadal kredyt. Jeśli go nie spłacisz może skontaktować się z Tobą firma windykacyjna. Jej zadaniem będzie ustalenie nowych warunków spłaty zadłużenia z osobą posiadająca dług na karcie kredytowej.

Dlaczego warto współpracować z windykatorem?

Podjęcie rozmów z firmą windykacyjna w takiej sytuacji zwyczajnie się opłaca. Windykator ma więcej narzędzi niż bank, by przygotować optymalny plan spłaty należności. Poza tym, brak współpracy i gotowości do rozmów z wierzycielem i firmą windykacyjną może skończyć się naliczeniem dodatkowych kosztów, które trzeba spłacić i skłania wierzyciela do podjęcia kolejnych kroków prawnych, choćby skierowania sprawy do     sądu. Lepiej więc wspólnie z ekspertem z firmy windykacyjnej ustalić, na warunkach dostosowanych do naszych możliwości i krok po kroku wyjść z zadłużenia.

Sprawdź także: Firma windykacyjna przejęła Twój dług – co to znaczy?

Poleć artykuł