Utrzymanie w ryzach domowego budżetu jest dla Ciebie coraz trudniejsze? To może przytrafić się każdemu. Sprawdź, jakie są najczęstsze powody popadania w długi, by uniknąć tego typu sytuacji w przyszłości.

Powodów wpadania w długi jest mnóstwo. Czasem mogą być wynikiem nieprzewidzianych sytuacji życiowych, takich jak choroba czy utrata pracy. Zdarza się jednak, że sami, często nieświadomie, doprowadzamy do ich powstawania. Jakich zachowań należy się więc wystrzegać? Co zrobić, gdy długi już się pojawią?

W artykule znajdziesz 5 najczęstszych przyczyn powstawania długów.

  1. Długi przez brak kontroli nad budżetem domowym
  2. Długi przez nieprzemyślane zakupy
  3. Długi przez nieprzyznawanie się do problemów finansowych
  4. Długi przez brak dostatecznej wiedzy
  5. Długi przez unikanie odpowiedzialności

Długi przez brak kontroli nad budżetem domowym

Pilnowanie miesięcznych wydatków jest trudne, ale pozwala na zapanowanie nad budżetem domowym. Niestety, nie wszyscy kontrolują swoje finanse, a to może prowadzić do powstawania zadłużeń. Jeżeli nieodpowiednio oszacujesz swoje możliwości i pozwolisz sobie na spore wydatki,  może się okazać, że zabraknie Ci środków na uregulowanie rachunków czy rat kredytów.

Pamiętaj też o nieprzewidzianych kosztach, które dodatkowo obciążają budżet – np. konieczność naprawy samochodu. To wydaje się oczywiste, jednak zwykle nie bierzemy tego pod uwagę i zapominamy o poduszce finansowej na nagłe wydatki. Sprawdź, jak prawidłowo przygotować budżet domowy, by na koniec miesiąca nie być zaskoczonym stanem konta.

Długi przez nieprzemyślane zakupy

Nadmierny konsumpcjonizm to symbol naszych czasów. Ogromny wybór towarów i łatwy do nich dostęp – także bez wychodzenia z domu, powodują, że na zakupach zdarza nam się tracić zdrowy rozsądek. Szczególne niebezpieczeństwo stanowią akcje promocyjne, typu Black Friday, które kuszą niskimi cenami. Zwykle oferty nie są na tyle atrakcyjne, by stanowiły faktyczną okazję, ale i tak decydujemy się na skorzystanie z „promocji”. Pamiętaj, by przy większych zakupach porównywać ceny w kilku miejscach.

Nie ma chyba także osoby, która choć raz nie kupiła drogiego przedmiotu pod wpływem chwili, a po czasie okazało się, że jest on całkowicie bezużyteczny. Błędy zdarzają się każdemu, ale problem pojawia się wtedy, gdy kompulsywne zakupy wchodzą nam w nawyk. Kupujemy rzeczy, które tak naprawdę nie są nam potrzebne. Jest to prosta droga do utraty kontroli nad finansami, co może skutkować niepotrzebnym zadłużaniem się.

Długi przez nieprzyznawanie się do problemów finansowych

Problemy finansowe nie są niczym przyjemnym, dlatego niechętnie o nich rozmawiamy nawet z bliskimi. Zdarza się również, że nie przyznajemy się do nich przed samymi sobą. Ignorujemy np. listy od firm windykacyjnych, w których znajdziemy propozycję rozwiązania naszego problemu ze spłatą. Gdy dociera do nas skala problemu, jedno zadłużenie próbujemy spłacić zaciągając następne – a to prowadzi do spirali zadłużenia.

Jeżeli zauważysz pierwsze symptomy kłopotów finansowych, np. w postaci powiększającego się debetu na koncie czy ponagleń od wierzycieli, nie lekceważ sytuacji. Im szybciej zareagujesz, tym szybciej spłacisz długi i wyjdziesz na finansową prostą.

Długi przez brak dostatecznej wiedzy

Źródłem długów bywa też brak wiedzy na temat mechanizmów finansowych. Podpisujemy umowy bez ich czytania, przez co możemy nie zdawać sobie do końca sprawy z konsekwencji niespłacania kredytu czy pożyczki. Unikamy kontaktu z firmami windykacyjnymi, bo wierzymy w panujące na ich temat mity.

Dlatego też musimy samodzielnie dokształcać się w tym bardzo trudnym temacie, jakim jest zarządzanie finansami. Zaciągnięcie pożyczki lub kredytu może poprawić Twój komfort życia, ale zanim podejmiesz decyzję, dowiedz się więcej o tych formach finansowania.

Długi przez unikanie odpowiedzialności

Błędem jest także unikanie odpowiedzialności za powstałe długi. Zdarza się, że winą za ich pojawienie się obarczamy samych wierzycieli. Jest to także wynikiem wspomnianego już wcześniej braku odpowiedniej wiedzy. Przekonanie o tym, że bez konsekwencji możemy poczekać, aż nasz dług się przedawni [link do wpisu] sprawia, że jeszcze bardziej szkodzimy swoim finansom.

W tym czasie nasze zadłużenie ciągle rośnie przez karne odsetki, a informacje o nierzetelnym spłacaniu należności zapisywane są w bazach informacji gospodarczych. Przez to możemy już nigdy nie otrzymać finansowania czy podpisać umowy z operatorem telekomunikacyjnym. Jeżeli więc z różnych przyczyn masz długi, najlepiej jak najszybciej je spłacić, by nie narażać się na przykre konsekwencje.

Jak poradzić z sobie z istniejącymi już długami?

Gdy z jakichkolwiek powodów doświadczysz problemów finansowych, nie zwlekaj i jak najszybciej skontaktuj się z firmą windykacyjną. Przede wszystkim nie narazisz się na dodatkowe kłopoty i koszty związane z zadłużeniem, a we współpracy z firmą windykacyjną łatwiej będzie wyjść z finansowych tarapatów. Firmom windykacyjnym zależy na porozumieniu z osobami zadłużonymi, dlatego dopasowują warunki spłaty długu do ich indywidualnych możliwości. Jeśli uregulowanie należności nie jest możliwe dzięki wpłacie jednorazowej, to rozkładają ją na dogodne raty. Bardzo ważna jest jednak chęć współpracy i nieunikanie z nimi kontaktu.

Rozmawiając z wierzycielem czy firmą windykacyjną możesz negocjować:

  • zmniejszenie wysokości rat,
  • nowy harmonogram spłat,
  • zawieszenie spłaty zobowiązania,
  • umorzenie części zobowiązania.

 

O tym, dlaczego warto porozumieć się z firmą windykacyjną, pisaliśmy tutaj.

Poleć artykuł