Zaciągamy kredyty na nieruchomości, samochody, sprzęty domowego użytku. W większości przypadków spłacamy je w terminie. Pandemia sprawiła jednak, że mamy kłopot z regulowaniem niektórych należności. Na co najczęściej zadłużają się Polacy?

 

Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że około 60 proc. populacji dorosłych osób w Polsce ma kredyt lub pożyczkę, a ok. 30 proc. kredyt hipoteczny. Część z nich ma problem ze spłatą swoich zobowiązań, do czego przyczyniła się m.in. pandemia koronawirusa. Mimo to Polacy wciąż zaciągają kolejne pożyczki. Na co, poza kupnem domu lub mieszkania, zadłużają się polscy konsumenci?

 

Konsumpcja

Nowa pralka, lodówka, telewizor — sprzęty potrzebne w każdym domu, które ulegają zużyciu lub pojawiają się nowe modele o lepszych parametrach. Zaciągamy pożyczki lub decydujemy się na raty już w sklepie, ponieważ jest to wygodny sposób finansowania. Coraz częściej bierzemy także kredyty na wyjazdy wakacyjne, studia, organizację komunii dziecka czy wesela. I nie ma w tym niczego złego. Oczywiście dopóki mamy nad tym kontrolę. O tym, jak planować budżet domowy pisaliśmy tutaj (link).

 

Remont mieszkania

Polacy uwielbiają remonty, a zamknięci w domach przez covid-owe obostrzenia mieliśmy jeszcze więcej okazji, by przyglądać się ich niedoskonałościom. Wiele osób pomyśli zatem o wprowadzeniu większych czy mniejszych zmian. Niestety ceny materiałów budowlanych wzrosły w ostatnim czasie niemal o 100 proc. Wiele osób, które zaplanowały remont, pożyczy pieniądze na jego realizację. Tego typu zobowiązanie może jednak w znaczny sposób obciążyć budżet. Dlatego zanim się na to zdecydujemy, przeliczmy, czy wystarczy nam środków na wszystkie opłaty.

 

Nowy samochód

Samochód jest jednym z częściej wskazywanych celów korzystania z finansowania zewnętrznego. Potwierdzają to dane ZPF. Obecnie ok. 75 proc. konsumentów skorzystałoby z kredytu, by sfinansować zakup auta. Coraz większą popularnością cieszą się także leasing i wynajem długoterminowy. Opcji mamy wiele, każdą możemy odpowiednio dopasować do swoich potrzeb. Pamiętajmy jednak, by wysokość raty takiego zobowiązania nie była ustalona „na styk”. W przeciwnym razie grozi nam spirala zadłużenia (link).

 

Masz problem ze spłatą zadłużenia? Opracuj plan działania

Wszystkie tego typu zobowiązania, jeśli są zaciągane bez wcześniejszego przygotowania i dokładnego przeanalizowania swojego domowego budżetu, mogą sprawić, że wpadniemy w długi. Niezależnie od tego, co było przyczyną Twojego zadłużenia, nie odkładaj jego spłaty na później. To tylko sprawi, że urosną karne odsetki i dług będzie wyższy. Stracisz też wiarygodność finansową.

 

Zacznij działać. Jeśli masz wiele pożyczek, możesz je skonsolidować. Odezwała się do Ciebie firma windykacyjna? Porozmawiaj z windykatorem. Negocjuj z nim wysokość raty czy odroczenie terminu uregulowania należności. Opracuj plan spłaty długów. Możesz zrobić to z pomocą windykatora, skorzystaj z jego wiedzy i doświadczenia. Możliwości jest wiele, wystarczy chęć współpracy.

 

Sprawdź też nasze poprzednie porady:

Zadłużenie u operatora telefonicznego – co zrobić?

Windykacja długów – ile trwa?

Czy istnieje minimalna kwota windykacji?

Poleć artykuł