Nie możesz poradzić sobie z rosnącym zadłużeniem? Szukasz sposobów, by jak najszybciej pozbyć się długów? Jeśli zastanawiasz się nad współpracą z firmami antywindykacyjnymi, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Sprawdź, czy musisz płacić za pomoc w wyjściu z zadłużenia i dlaczego niektóre działania antywindykacyjne mogą Ci zaszkodzić. Na czym polega antywindykacja?

Szukając w sieci informacji na temat sposobów wyjścia z długów, coraz częściej możesz trafiać na ogłoszenia firm antywindykacyjnych. Co oferują? Najbardziej charakterystyczne, powtarzane przez nie slogany, to: „zapewniamy ochronę przed windykatorem”, „zatrzymamy egzekucję komorniczą”, „sprawimy, że Twoje długi znikną”.

Po pierwsze – „ochrona” przed windykatorem może przynieść więcej szkód niż korzyści, co wyjaśnimy dokładnie w dalszej części tekstu. Po drugie sprawienie, że niespłacone długi znikną, nie jest możliwe.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego — kiedy jest możliwe?

Przedsądowe wezwanie do zapłaty – co robić?

Kiedy następuje przedawnienie długu?

Antywindykacja – co to takiego?

Firmy antywindykacyjne, kancelarie oddłużeniowe lub nawet fundacje pomagające pozbyć się długów – możesz natrafić na wiele nazw, ale rozpoznasz je po jednym: obietnicy zatrzymania windykacji, egzekucji komorniczej czy umorzenia długów. Nie zawsze jest to jednak możliwe do zrealizowania, a nawet korzystne dla osoby zadłużonej.

Obietnica redukcji długu

Firmy antywindykacyjne mogą obiecać Ci redukcję długu. Wierzyciel nie ma jednak obowiązku zmniejszenia wysokości zadłużenia, gdy taki wniosek złoży firma antywidnykacyjna. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia wierzyciela, sytuacji życiowej dłużnika i chęci współpracy. Zamiast zatrudniać firmę antywindykacyjną i płacić jej za usługi, lepiej kontaktować się bezpośrednio – z wierzycielem lub firmą windykacyjną, która przejęła dług. Okazując chęć dojścia do porozumienia, uzyskasz to samo lub znacznie więcej niż antywindykacja.

Wstrzymanie spłaty długu

Jest to jedna z tych usług antywindykacji, która może Ci zaszkodzić. Im sprawniej spłacisz zadłużenie, tym szybciej zrzucisz z barków problemy finansowe i zaczniesz od nowa budować m.in. swoją wiarygodność kredytową. Dług nie przepadnie – i tak masz obowiązek go spłacić. Pamiętaj też, że w czasie, gdy firma antywindykacyjna będzie podejmowała działania negocjacyjne z wierzycielem, kwota urośnie przez odsetki ustawowe. Zwlekanie z podjęciem współpracy z wierzycielem czy firmą windykacyjną może także zamknąć Ci drogę do współpracy na zasadach polubownych. Zadłużeniem zajmie się komornik, z którym nie będziesz mieć możliwości wynegocjowania tak wygodnych warunków uregulowania należności, jak w przypadku firmy windykacyjnej.

Jak zatrzymać komornika?

Firmy antywindykacyjne mogą obiecywać także „zatrzymanie komornika”. Zgodnie z prawem nie ma możliwości powstrzymania licytacji komorniczej, jeśli dług nadal istnieje i nie jest spłacany. Jeżeli toczy się wobec Ciebie postępowanie komornicze, to znaczy, że wyrok już zapadł i sąd wydał nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności. Na jego podstawie wierzyciel składa wniosek o wszczęcie postępowania komorniczego. Jedyny sposób to uregulowanie zaległości lub uzgodnienie z wierzycielem warunków spłaty. To może skłonić wierzyciela do wstrzymania działań komornika sądowego. Nie jest do tego jednak potrzebny pośrednik w postaci firmy antywindykacyjnej czy kancelarii oddłużeniowej.

Oddłużanie – na czym polega?

Antywindykacja często proponuje usługę nazywaną oddłużaniem. Na czym polega? Na stronach internetowych firm antywindykacyjnych znajdziesz informację, że jest to proces, który ma doprowadzić do całkowitego wyjścia z długów. Tymczasem to sens i cel działania firmy windykacyjnej, przed którą antywindykacja rzekomo chce Cię chronić. Współpraca z firmą windykacyjną obejmuje bowiem m.in. przedsądowe negocjacje z wierzycielem, odroczenie terminu spłaty zadłużenia czy rozłożenie go na raty. Dlatego też nie należy szukać pomocy w spłacie długów u firm antywindykacyjnych czy wierzyć w powielane mity na temat windykacji, tylko podjąć współpracę z samą firmą windykacyjną, i to jak najszybciej.

Negocjacje z firmą windykacyjną

Firmy windykacyjne przeważnie kontaktują się z zadłużonym konsumentem, by omówić możliwości spłaty zadłużenia w ramach windykacji polubownej. Pomogą Ci dowiedzieć się, jak duże jest zadłużenie i skąd pochodzi oraz rozwiązać problemy finansowe. Dzięki szczerej rozmowie na temat możliwości spłaty zadłużenia, możesz wynegocjować dopasowane do swojej sytuacji życiowej warunki. Doradca pomoże Ci ułożyć dogodny plan spłaty, a nawet zaproponuje rozłożenie długu na raty. Okazanie chęci współpracy, w większości przypadków pozwoli Ci więc wynegocjować to, co zwykle odpłatnie proponują firmy antywindykacyjne.

Jak sprawić, by dług zniknął?

Jedynym skutecznym i zgodnym z prawem sposobem, by dług zniknął, jest jego spłacenie. Nie pomoże zaangażowanie w sprawę firm antywindykacyjnych. Nie mają bowiem narzędzi, by sprawić, że informacje na temat Twojego długu znikną z rejestrów dłużników bez spłaty. Darmowe porady prawne zazwyczaj ograniczają się do obietnic, że osoba zadłużona ma szansę na wygranie sprawy w sądzie, jeżeli zdecyduje się na pomoc antywindykatora.

Dotyczy to jednak długów przedawnionych. I w tej sytuacji możesz to osiągnąć samodzielnie. Ale pamiętaj, że przedawnione długi nie znikają z rejestrów. Każdy dług należy spłacić. Nadal będziesz mieć problem z zaciągnięciem kolejnego kredytu czy wzięciem rat np. na sprzęt. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Mam długi, co robić?

Przede wszystkim nie unikaj kontaktu z wierzycielem czy firmą windykacyjną. Zawsze jest szansa na wyjście z długów i osiągnięcie porozumienia. Przedstaw swoją sytuację finansową, omów ją wspólnie z doradcą z firmy windykacyjnej, zaproponuj kwotę, jaką jesteś w stanie wpłacić od razu lub możesz płacić co miesiąc. W ten sposób wyjdziesz z długów bez stresów, angażowania firm antywindykacyjnych i ponoszenia dodatkowych, niepotrzebnych kosztów.

Na rynku działa wiele instytucji zajmujących się windykacją. Jeśli chcesz mieć pewność, czy dana firma windykacyjna jest rzetelna, zacznij od sprawdzenia, czy dane na jej temat widnieją w bazach CEIDG i KRS. Zapoznaj się także z opiniami na jej temat – szukaj informacji u osób, którym udało się wyjść z długów. W przypadku niektórych firm ustalenie zamiarów windykatora jest znacznie łatwiejsze. Instytucje zrzeszone w Związku Przedsiębiorstw Finansowych zobowiązane są do przestrzegania Zasad Dobrych Praktyk, które zapewniają osobie zadłużonej etyczne warunki współpracy. Więcej na temat tych zasad dowiesz się z naszego poprzedniego artykułu.

Poleć artykuł